Ստոկհոլմում ահաբեկչության իրականացման համար կասկածվող Ուզբեկստանի 39-ամյա քաղաքացի Ռահմատ Ակիլովը գործել է ըստ «Իսլամական պետության» հրահանգի:
«Մենք գիտենք, որ նա համակրել է ծայրահեղական խմբավորումներին, այդ թվում ԻՊ-ին»,-հայտարարել է Շվեդիայի ոստիկանապետ Յոնաս Հայզինգը, գրումէ Lenta.ru-ն Aftonbladet-ի վրա հղումով:
Ըստ նրա, Ակիլովի վարած բեռնատարում հայտնաբերվել են տարբեր քիմիական նյութեր, ինչպես նաև վառելանյութ և տարրեր, որոնք կարող էին օգտագործվել պայթուցիկ սարքելու համար:
Ոստիկանության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ խուզարկության ժամանակ Ստոկհոլմի բնակարաններից մեկում, որտեղ թաքնվել է Ակիլովը, ստացվել է մոտ 70 «թվային ապացույց»:
2014-ի Ակիլովն ապաստան է խնդրել Շվեդիայում: 2016-ի դեկտեմբերին նրան մերժել են և հրահանգել հեռանալ երկրից 4 շաբաթվա ընթացքում: Սակայն Ակիլովը թաքնվել է և հետախուզման մեջ էր:
Ապրիլի 7-ին Ստոկհոլմում բեռնատարը Ahlens Mall կենտրոնի հարևանությամբ մխրճվել է ամբոխի մեջ: Ոստիկանությունը հաղորդագրություն է ստացել միջադեպի մասին տեղական ժամանակով 14:53-ին: Շվեդիայի վարչապետը ապրիլի 7-ին տեղի ունեցածը որակել է ահաբեկչական ակտ: Հարձակման զոհ է դարձել չորս մարդ, ավելի քան 10 մարդ տուժել է:

10 Апрель 2017 - 09:42 AMT
Подозреваемый в совершении теракта в Стокгольме 39-летний гражданин Узбекистана Рахмат Акилов действовал по приказу, отданному представителями террористической группировки «Исламское государство» (ИГ).
«Мы знаем, что он симпатизировал экстремистским группировкам, в том числе ИГ», — заявил начальник Управления полиции Швеции Йонас Хайзинг, пишет Lenta.ru со ссылкой на Aftonbladet.
По его словам, в грузовике, которым управлял Акилов, были обнаружены различные химические, горючие и поражающие элементы, которые могли быть использованы для изготовления взрывного устройства.
Представитель полиции также сообщил, что в ходе обыска, проведенного в одной из квартир на севере Стокгольма, где прятался Акилов, были получены около 70 «цифровых доказательств», свидетельствующих против подозреваемого.
В 2014-м Акилов подал прошение об убежище в Швеции. В декабре 2016 года ему было отказано и предписано покинуть территорию королевства в течение четырех недель. Однако Акилов скрылся и был объявлен в розыск для принудительной депортации.
7 апреля на Дроттнинггатан — главной пешеходной улице Стокгольма — грузовик врезался в толпу. Машина остановилась после того, как въехала в витрину одного из магазинов. В результате наезда погибли четыре человека: двое подданных Швеции, один Великобритании и бельгиец. 15 человек получили ранения и травмы.