Ճգնաժամը Հարավային Սուդանում աղետալի հետևանքների է հանգեցրել: Նույնիսկ այն շրջաններում, որտեղ սովի մասին չէր հայտարարվել, մարդիկ ստիպված են ծառերի տերևներ ուտել սովից փրկվելու համար: Այդ մասին հայտարարել են Փախստականների գծով նորվեգական խորհրդի (NRC) ներկայացուցիչները երկրի ճգնաժամային շրջաններ այցելությունից հետո:
«Սնվելով վայրի բնության մեջ աճող բույսերով, մարդիկ փորձում են խուսափել սովամահ լինելուց պարենային այս ճգնաժամի պայմաններում»,- ասել է Հարավային Սուդանում NRC-ի ղեկավար Ռեհանա Զավարը: «Դառը տերևները, որոնցով սնվում են այն ընտանիքները, ում հետ զրուցել ենք, լալոտ ծառից են և սահմանափակ սննդային արժեք ունեն: Երկար ժամանակ դրանցով սնվելն անհնար է»,-հավելել է նա:
Սովից տառապող գյուղերից մեկի բնակիչները բողոքում են, որ երեխաները ստիպված են տերևներ ուտել, քանի որ այլ սնունդ չունեն, իսկ դա որոշ երեխաների մոտ առողջական խնդիրներ է առաջացնում: Ըստ գյուղի բնակիչների, տերևներով է սնվում բնակչության մոտ 40%-ը, մյուս կեսը ուտում է սերմերի իր պաշարները:
NRC-ը ավելի քան 100.000 մարդու է օգնել Հարավային Սուդանի սովից տառապող շրջաններում: Հումանիտար ճգնաժամը հարավային Սուդանում զինված հակամարտության հետևանքն է, որը սկսվել է 2013-ի դեկտեմբերին: Թշնամանաք է առաջացել դինկա ժողովրդի միջև, որի ներկայացուցիչ է նախագահ Սիլվա Կիիրը, և նուեր ցեղի միջև, որի ներկայացուցիչ է նրա նախկին տեղակալ Ռիեկ Մաշարը, որը գլխավորել է ապստամբներին:
Ըստ ՄԱԿ տվյալների, Հարավային Սուդանում հակամարտության ընթացքում առնվազն 10.000 մարդ է զոհվել, ավելի քան 7 միլիոնը մարդասիրական օգնության կարիք ունի:

Кризис в Южном Судане привел к катастрофическим последствиям: население страны, даже в тех районах, где не был объявлен голод, вынуждено питаться листьями с деревьев, чтобы хоть как-то избежать голода. Об этом заявили представители Норвежского совета по делам беженцев (NRC) после посещения кризисных районов страны.
«Употребляя в пищу едва съедобные дикорастущие продукты, сообщества пытаются выжить в продовольственном кризисе»,- отметил глава NRC в Южном Судане Рехана Завар.
«Горькие листья, которые употребляют в пищу семьи, с которыми мы говорили, растут на дереве лалоп (Баланитес египетский) и имеют ограниченную питательную ценность. Питаться ими долго невозможно»,- добавил он.
Жители одного из голодающих сел жалуются, что детям приходится есть листья, потому что не хватает пищи, и частое употребление этих листьев вызывает у некоторых детей приступы диареи. По словам жителей села, листьями питается около 40% населения, около половины едят свои запасы семян.
NRC после объявления голода в некоторых районах Южного Судана помогла более 100 000 человек, пострадавших от продовольственного кризиса.
Гуманитарный кризис в Южном Судане стал следствием вооруженного конфликта, который начался в декабре 2013 года. Вражда возникла между представителями народности динка, к которой относится президент Салва Киир, и племени нуэр, выходцем из которого является его бывший заместитель Риек Машар, возглавивший повстанческое движение.
По данным ООН, за время конфликта в Южном Судане погибли не менее 10 тыс человек и более 7 млн нуждаются в гуманитарной помощи.