ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որդին՝ Էրիկը, հայտնել է, որ իր քրոջ՝ Իվանկայի, արձագանքը սիրիական Իդլիբում քիմիական գրոհի մասին հաղորդագրություններին ազդել է ԱՄՆ ղեկավարության Սիրիային հրթիռային հարված հասցնելու որոշման վրա:
Ըստ Էրիկ Թրամփի, Իվանկան «շատ էր վշտացած և վրդովված քիմիական գրոհի դաժանությամբ»:
«Իվանկան 3 երեխաների մայր է, և նա ազդեցություն ունի: Վստահ եմ, որ նա ասել է. «Լսիր, սա սարսափելի է»: Այդպիսի պահերին հայրս գործի է անցնում», -հավելել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ Թրամփի դստեր՝ Իվանկայի, արձագանքը Սիրիայում քիմիական զենքի օգտագործմանն ազդել է այդ երկիրը հրթիռակոծելու Թրամփի որոշման վրա: Հարվածից հետո Իվանկան գրել է, որ հպարտանում է հոր որոշմամբ:
Ավելի վաղ քիմզենքի ենթադրյալ կիրառման մասին տեսանյութը հրապարակվել էր «Սպիտակ սաղավարտներ» կազմակերպության կայքում:
Էրիկ Թրամփը հավելել է, որ «հայրը ամեն ինչ կշռադատել է, նա պրակտիկ մարդ է, բայց ոչ իմպուլսիվ»,-ասել է Էրիկ Թրամփն ԱՄՆ նախագահի մասին: Ինքը Էրիկն ասել է քիմգրոհի մասին. «Դա ահավոր էր: Ես ուրախ եմ, որ նախագահն այդպես պատասխանեց»,-ասել է նա:

Сын президента США Дональда Трампа Эрик сообщил, что реакция его сестры Иванки на сообщения о химической атаке в сирийском Идлибе повлияла на решение американского руководства нанести ракетный удар в Сирии.
По словам Эрика Трампа, Иванка была «убита горем и возмущена жестокостью» химической атаки в Сирии.
«Иванка — мать троих детей, и у нее есть влияние. Я уверен, она сказала: «Послушай, это ужасно». В такие моменты мой отец будет действовать», — добавил он, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что реакция дочери президента США Иванки Трамп на сообщения о химической атаке в сирийском Идлибе повлияла на решение нанести ракетный удар в Сирии. После удара по сирийской авиабазе Иванка Трампа написала, что гордится решением отца. Эрик Трамп добавил, что на его отца «оказали сильное влияние» кадры последствий химатаки, но при этом отметил, что президент не действовал импульсивно, принимая решение о ракетном ударе.
Ранее видеоматериал с якобы последствиями химатаки был опубликован организацией «Белые каски».
«Он все обдумал, он практичный человек, не импульсивный», — сказал Эрик Трамп об американском президенте. Сам Эрик Трамп также высказал свое мнение по поводу химатаки.