ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսը գնահատել է կորուստների ծավալը Սիրիայում ամերիկյան հրթիռակոծման հետևանքով: Ըստ նրա, թևավոր հրթիռների հարվածից Սիրիայի կառավարական ուժերի ռազմակայանում ոչնչացվել է սիրիական մարտական ավիացիայի 20 տոկոսը:
Ըստ նրա, հաջորդ անգամ Սիրիայի իշխանությունները «լավ կմտածեն քիմիական զենք օգտագործելուց առաջ»,գրում է BBC-ին:
Այս պահի դրությամբ, սիրիական ավիացիան չի կարող օգտագործել «Շայրաթ» ավիաբազան մարտական ինքնաթիռների լիցքավորման և վերալիցքավորման համար, ասել է Մեթիսը:
Այդ բազայից են թռել Իդլիբի Հան Շեյխուն քաղաքը գնդակոծած ինքնաթիռները: Ենթադրվում է, որ քիմիական զենք է օգտագործվել: Զոհվել է 89 մարդ: Սպիտակ տունը ապրիլի 10-ին հայտարարել է, որ ԱՄՆ հարվածները Սիրիային կարող են կրկնվել, եթե քիմիական զենք օգտագործվի:
Դամասկոսը հերքում է քիմզենքի կիրառումը: Ռուսաստանը ենթադրել է, որ, հավանաբար, ինքնաթռիները ռմբակոծել են ահաբեկիչները պահեստը, որտեղ քիմզենք էր պահվում:

11 Апрель 2017 - 09:08 AMT
Министр обороны США Джеймс Мэттис оценил масштаб потерь в Сирии от американских ракетных ударов. По его данным, в результате удара крылатыми ракетами по военной базе сирийских правительственных сил уничтожено или повреждено 20% сирийской боевой авиации.
7 апреля военные США выпустили 59 крылатых ракет по военной базе «Шайрат» в провинции Хомс.
По его словам, власти Сирии в следующий раз «хорошо подумают, прежде чем использовать химическое оружие», пишет BBC.
На данный момент у сирийской авиации нет возможности использовать базу «Шайрат» для заправки и перезарядки боевых самолетов, сказал Мэттис.
Немногим ранее с этой авиабазы вылетели самолеты, которые нанесли авиаудар по городу Хан-Шейхун в провинции Идлиб, предположительно, с применением химического оружия. В результате погибли 89 человек.
В Белом доме 10 апреля заявили, что американские удары по Сирии могут повториться, если химическое оружие будет использовано снова.
Официальный Дамаск отрицает причастность к химической атаке. Россия, поддерживающая режим Башара Асада, предположила после атаки, что сирийская авиация могла разбомбить склад химоружия повстанцев.