Բեռլինի պետական դպրոցներից մեկի ուսուցչուհուն արգելել են խաչ կրել պարանոցին: Այդ մասին հայտնել է տեղի քահանան:
Քահանա Քարսթեն Մինքները պատմել է լրագրողներին, որ կինն իր հետ հանդիպմանը ներկայացրել է դպրոցի տնօրենի գրավոր կարգադրությունը: Տեղի ավետարանչական եկեղեցու սինոդը սկսել է հետաքննել միջադեպը, գրում է BBC-ին:
Դպրոցի ղեկավարությունը պահանջել է ուսուցչուհուց հանել խաչը, քանի որ, ըստ օրենքի, արգելվում է պետծառայողներին կրոնական խորհրդանիշներ կրել աշխատավայրում: Վեճերն այն մասին, թե կարելի է արդյոք կրոնական խորհրդանիշներ կրել աշխատանքային ժամերին, ընթանում են Եվրոպայի ամբողջ տարածքում:
2012-ին 4 բրիտանացի, որոնք պնդում էին, որ կորցրել են աշխատանքը կրոնական հատկանիշով հետապնդման արդյունքում, դիմել էին ՄԻԵԴ: British Airways-ի աշխատակից Նադիա Էուեյդին պետը տուն էր ուղարկել, երն նա հրաժարվել էր հանել շղթայով խաչը: Բուժքույր Ծիրլի Չապլինին խաչի պատճառով տեղափոխել էին հիվանդների սպասարկման հետ կապ չունեցող աշխատանքի: ՄԻԵԴ-ը որոշեց, որ Էույեդի իրավունքները խախտվել են, և փոխհատուցում նշանակեց: Միևնույն ժամանակ, դատարանը իրավունքների խախտում չհյատնաբերեց Չապլինի դեպքում՝ նշելով, որ շղթայով խաչը անվտանգության կանոնների խախտում է և կարող էր վնասել հիվանդների առողջությանը:

11 Апрель 2017 - 11:09 AMT
Учительнице в государственной школе в Берлине запретили носить крестик на шее. Об этом рассказал местный пастор.
Священник Карстен Минкнер рассказал журналистам, что женщина на встрече с ним предоставила ему письменное распоряжение директора школы берлинского района Веддинг. Сообщается, что Синод местной евангелической церкви начал расследование инцидента, пишет BBC.
Руководство школы потребовало от учительницы снять крестик, ссылаясь на закон, запрещающий госслужащим носить религиозные символы на работе.
Споры о том, можно ли носить религиозные символы в рабочее время, ведутся по всей Европе.
В 2012 году четыре британских христианина, утверждающие, что они потеряли работу в результате дискриминации по религиозному признаку, обратились в Европейский суд по правам человека в Страсбурге. Среди истцов была сотрудница British Airways Надии Эуэйда, которую начальник отправил домой, после того как она отказалась снять цепочку с крестиком, и медсестра Ширли Чаплин, которую из-за крестика перевели на работу, не связанную с обслуживанием больных.
ЕСПЧ постановил, что права Эуйэды были нарушены, и присудил ей компенсацию. В то же время суд не обнаружил нарушения прав Ширли Чаплин, согласившись с тем, что цепочка с крестиком нарушала правила безопасности и могла причинить вред здоровью пациентов.