Ռուսաստանը պետք է որոշի, թե ում դաշնակիցը կցանկանար լինել՝ ԱՄՆ-իթե Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի, Իրանի և «Հեզբոլլահի»: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը, հայտնում է Republic.ru-ն Associated Press-ի վրա հղումով:
Ըստ դիվանագետի, Մոսկվան կարող է կարևոր դերակատարություն ունենալ Դամասկոսի ապագայում կամ հարաբերություններ հաստատել այն «խմբի հետ, որը, մեր կարծիքով, չի համապատասխանում հենց Ռուսաստանի երկարաժամկետ շահերին»:
«Բոլորի համար ակնհայտ է, որ Ասադի ընտանիքի կառավարումը ավարտին է մոտենում», –հավաստիացրել է Թիլերսոնը: Նա հույս է հայտնել, որ Սիրիայում հակամարտության կարգավորման արդյունքում Ասադը ոչ մի առնչություն չի ունենա երկրի ղեկավարմանը: Ըստ նրա, կարևոր է, թե ինչպես կավարտվի Ասադի կառավարումը և ինչ պայմաններում տեղի կունենա իշխանափոխությունը:
Թիլերսոնն իր հայտարարությունն արել է ՌԴ երկօրյա այցից առաջ, որտեղ նախատեսված է նրա հանդիպումը ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Ըստ չհաստատված տվյալների, ԱՄՆ պետքարտուղարն ապրիլի 12-ին կարող է հանդիպել նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Թիլերսոնի բանակցությունները կանցնեն Մոսկվայի և Վաշինգտոնի հարաբերությունների սրման ֆոնին ապրիլի 7-ին ԱՄՆ կողմից Սիրիայի հրթիռակոծման հետևանքով: ԱՄՆ-ում հարվածը բացատրել են Իդլիբում քիմիական գրոհով, որի համար պատասխանատու է Ասադի ռեժիմը: Սիրիան ու Ռուսաստանն ամերիկյան կողմի գրոհները համարել են ագրեսիայի ակտ:
Ավելի վաղ Թիլերսոնը մեղադրել էր Ռուսաստանին 2013թ. քիմիական զենքի վերաբերյալ համաձայնագիրը խախտելու մեջ: Ապրիլի 11-ին նա հայտարարել է, որ դեռ պարզ չէ, թե ՌԴ-ն այս դեպքում լուրջ չի վերաբերվել իր պարտականություններին, թե բավարար իրավասություն չի ունեցել Սիրիայի քիմիական զինաթափման հարցում: Թիլերսոնը հայտարարել է թե զոհերի համար այդ երկու մոտեցման տարբերությունն աննշան է:

России следует определиться, с кем она хочет союзничать: с США или режимом президента Сирии Башара Асада, Ираном и «Хезболлой». Об этом заявил госсекретарь США Рекс Тиллерсон, передает Republic.ru со ссылкой на Associated Press.
По словам дипломата, Москва может играть важную роль в будущем Дамаска или поддерживать отношения с «группой, которая, по нашему мнению, не отвечает долгосрочным интересам самой России».
«Всем нам очевидно, что правление семьи Асада подходит к концу», – заверил Тиллерсон.
Он выразил надежду, что по итогам урегулирования конфликта в Сирии Асад не будет иметь отношения к руководству страной. По его словам, важно, как именно завершится правление Асада, и в каких условиях произойдет передача власти.
Тиллерсон сделал свое заявление перед двухдневным визитом в Россию, где у него запланирована встреча с главой МИД Сергеем Лавровым. По неподтвержденным данным, госсекретарь США 12 апреля также может встретиться с президентом России Владимиром Путиным.
Переговоры Тиллерсона пройдут на фоне обострения отношений Москвы и Вашингтона после массированного ракетного удара, нанесенного 7 апреля американскими военными по военной авиабазе в Хомсе. В США объяснили удар химической атакой в Идлибе, за которую несет ответственность режим Асада. Сирия и Россия назвали действия американской стороны актом агрессии.
Ранее Тиллерсон обвинил Россию в срыве соглашения 2013 года по химическому оружию в Сирии. 11 апреля он заявил, что пока неясно, проявила ли Россия в этом случае некомпетентность или она просто не отнеслась серьезно к своим обязательствам по химическому разоружению Сирии. Тиллерсон добавил, что разница между этими подходами «незначительна для жертв».