ԱՄՆ-ն պատրաստ է միայնակ լուծել Հյուսիսային Կորեայի հարցը: Այդ մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Twitter-ում:
«Հյուսիսային Կորեան չափն անցնում է: Եթե Չինաստանն օգնի, հրաշալի կլինի: Եթե չօգնի՝ առանց նրանց կլուծենք հարցը»,-նշել է նա, գրում է Lenta.ru-ն:
Ապրիլի 10-ին հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ն անսպասելի կերպով դեպի Հարավային Կորեայի ափեր է ուղարկել ռազմանավերի հարվածային խումբը՝ «Կառլ Վինսոն» ատոմային ավիակրի գլխավորությամբ: Սկզբից նախատեսվում էր, որ նավը նավահանգիստ պետք է մտներ Ավստրալիայում:
Ավելի վաղ Հարավային Կորեայի ազգային միավորման գծով նախարար Հոն Յոն Փհեն մտահոգություն էր հայտնել, որ ամերիկացիները կարող են կանխարգելիչ հարված հասցնել Հյուսիսային Կորեայի օբյեկտներին:
Փհենյանն իր հերթին հայտարարել է. «Եթե ԱՄՆ-ն համարձակվի ընտրել ռազմական գործողությունների ուղին, ՀԿԺՀ-ն պատրաստ է արձագանքել ռազմական գործողությունների ցանկացած ձևով»:

President Donald Trump said in a note on Twitter on Tuesday, April 11 that he told China's President Xi Jinping that Beijing would get a better trade deal with Washington if it helped solve the U.S. problem with North Korea, Reuters reports.
"I explained to the president of China that a trade deal with the U.S. will be far better for them if they solve the North Korean problem!" Trump, who held talks with Xi in Florida last week, wrote on Twitter.
"North Korea is looking for trouble. If China decides to help, that would be great. If not, we will solve the problem without them!" he added in a second note.
The United States has deployed a naval strike group — which includes the Nimitz-class aircraft carrier USS Carl Vinson — to the Korean peninsula in a show of force.