ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հարձակումը Սիրիայի վրա խրախուսում և հզորացնում է ահաբեկիչներին: Այս կարծիքն է հայտնել «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը:
«Բազմաթիվ ամերիկացիներ և մարդիկ ամբողջ աշխարհում մեծ մտահոգությամբ հետևել են Դոնալդ Թրամփի հնչեցրած չկշռադատված և տարօրինակ գաղափարներին՝ նախագահական քարոզարշավի ընթացքում և ավելի մտահոգիչ՝ նախագահ դառնալուց հետո:
Մի բան է չհամաձայնել նրա հետ ներքին քաղաքականության հարցերով, ինչպես օրինակ, մահմեդական զբոսաշրջիկների արգելումը, առողջապահությունը կամ պատի կառուցումը, բոլորովին այլ բան է, երբ նա սպառնում է օտար երկրներին, ինչպիսիք են Իրանը և Հյուսիսային Կորեան, և ավելի վատ, երբ հրաման է տալիս հրթիռներ արձակել Սիրիայի վրա…
Իսկ ի՞նչ խնդիր կա նման աղետալի որոշման հետ կապված: Թրամփը գիտելիքներ չունի սիրիական հակամարտության վերաբերյալ, բացի այն, ինչ կարդացել է որոշ ծայրահեղական հրապարակումներում և տեսել իր սիրելի FOX News հեռուստաալիքով», – հոդվածում գրում է հրատարակիչը:
Նա նշում է, որ Թրամփը հայտարարել է՝ նա խորապես ցնցվել է քիմիական հարձակումից տուժած մանուկների լուսանկարներից, որոնք տեսել էր հեռուստատեսությամբ:
«Ո՞վ կդիմանար: Անկասկած նրա մոտ եղել է զգացմունքային և ինքնաբուխ արձագանք սրտաճմլիկ պատկերների նկատմամբ, որը սակայն չի կարող փոխարինել կշռադատված արտաքին քաղաքականությանը, առանց այս ողբերգական միջադեպի վերաբերյալ փաստերի մանրակրկիտ քննության և սիրիական ավիաբազայի վրա ծայրահեղ գործողության ՝ 59 «Տոմահավկ» տեսակի հրթիռների արձակման հետևանքների ուշադիր քննման:
Բարեբախտաբար, Թրամփի օգնականները ահազանգել էին Ռուսաստանին հարձակումից քիչ առաջ՝ ռուսական զոհերից խուսափելու համար, որը կարող էր աղետալի հետևանքներ ունենալ ամբողջ աշխարհի համար… Բացի այդ, նախագահ Թրամփն իր գործողություններով խախտել է ԱՄՆ Սահմանադրությունը, քանի որ նա չի խնդրել և չի ստացել ԱՄՆ Կոնգրեսի օրենքով պահանջվող թույլտվությունը՝ մեկ այլ ինքնիշխան պետության դեմ պատերազմ սկսելու համար: Թրամփը ոչ իմաստություն, ոչ էլ համբերություն ունեցավ սպասելու քիմիական հարձակման հանգամանքների հետաքննության արդյունքներին՝ ստուգելու, թե ով է իսկապես պատասխանատու այս սարսափելի հարձակման համար», – գրում է Սասունյանը:
Նրա խոսքով, Թրամփի վարչակազմը մեղադրել է Սիրիայի ռազմաօդային ուժերին Իդլիբի մոտ քիմիական հարձակման համար: Սիրիայի և Ռուսաստանի իշխանություններն այլ վարկած ունեն այս իրադարձությունների առնչությամբ: Նրանք պնդում են, որ Սիրիան չի տիրապետում որևէ քիմիական զենքի՝ նման բոլոր վտանգավոր նյութերը ոչնչացնելու վերաբերյալ իր 2003 թ. համաձայնագրից հետո: Բացի այդ, Սիրիան պնդում է, որ քիմիական պայթյունը տեղի է ունեցել իր օդուժի կողմից սիրիական ահաբեկիչներին պատկանող պահեստի ռմբակոծման ժամանակ, որտեղ նրանք պահեստավորել էին այդ վտանգավոր նյութերը.
«Ասադի համար անիմաստ էր քիմիական զենքի կիրառումը, երբ նա հաղթում էր, դրանով նա ռիսկի կդիմեր թշնամացնելու Արևմուտքին և արագացնելու ռազմական միջամտությունը:
Հիշեցնեմ, որ դեռևս 2013 թ. մեկ այլ քիմիական հարձակում եղավ Դամասկոսի արվարձաններից մեկում, որից ավելի շատ մարդիկ սպանվեցին, քան Իդլիբում: Օբաման շատ մոտ էր Սիրիայի դեմ պատերազմ սկսելուն, սխալմամբ կարծելով, որ Սիրիայի կառավարությունն անցել է իր հայտարարած «կարմիր գիծը»: Սակայն, երբ նա իմացավ, որ Դամասկոսի մոտ քիմիական հարձակումը «ուրիշի դրոշի ներքո» էր, ինչը նշանակում էր, որ այն կազմակերպվել էր Թուրքիայի և նրա ահաբեկիչ դաշնակիցների կողմից, որպեսզի ստիպեն Միացյալ Նահանգներին ռազմական միջամտություն ցուցաբերել Սիրիայում, Օբաման չիրականացրեց Սիրիայի վրա հրթիռներ արձակելու իր պլանները:
Չպետք է մոռանալ, որ 2003 թ. ամերիկյան պաշտոնյաները կեղծ «հետախուզական» ապացույցներ ներկայացրեցին աշխարհին, պնդելով, որ Սադամ Հուսեյնը տիրապետում է զանգվածային ոչնչացման զենքի՝ արդարացնելով Իրաք ներխուժումը»:
Սասունյանը հավելում է. «Որքան էլ տարօրինակ է, սակայն Կոնգրեսի հանրապետական շատ անդամներ, որոնք այժմ ողջունում են Սիրիայի վրա հարձակվելու Թրամփի որոշումը, այն ժամանակ խստորեն քննադատեցին Օբամային համանման հարձակման ծրագրի համար: Բացի այդ, չնայած 2013 թ. քիմիական հարձակման ժամանակ ավելի շատ մարդիկ և երեխաներ սպանվեցին, Դոնալդ Թրամփը 40 թվիթներ էր հրապարակել, կոչ անելով Օբամային չհարձակվել Սիրիայի վրա: Այն ժամանակ, կարծես թե Թրամփը չէր մտահոգվել «գեղեցիկ սիրիացի մանուկների» համար, ինչպես հիմա է պնդում…:
Թե Սպիտակ տունը, թե ամերիկյան լրատվամիջոցների բազմաթիվ ինքնակոչ փորձագետներ, որոնք վերջին վեց տարիների ընթացքում առավել բացահայտ կեղծիքներ են տարածել Սիրիայի մասին, այժմ պնդում են, որ քիմիական զենքի ոչնչացումը Սիրիայում բխում է Միացյալ Նահանգների ազգային շահերից: Նրանք նաև պնդում են, որ քիմիական զենքերն արգելված են միջազգային պայմանագրերով և դրանց կիրառումը միջազգային իրավունքի խախտում է»:
Հրատարակիչը գրում է, որ ընդունելով այդ հայտարարությունների ճշմարտացիությունը, պետք է հարցնել.
1) Ինչո՞ւ ոչ մի հետաքննություն չիրականացվեց քիմիական հարձակման առնչությամբ մինչև ամերիկյան հրթիռների արձակումը:
2) Ի՞նչ իրավունքով է Թրամփն իրեն կարգել միջազգային իրավունքի դատավոր և աշխարհի ոստիկան: Միջազգային իրավունքը, ըստ սահմանման, այն հարցն է, որ վերաբերում է ոչ միայն Միացյալ Նահանգներին, այլև ամբողջ աշխարհին: Միջազգային իրավունքի նման խախտումների հետաքննության, դատապարտման և պատժելու պատշաճ վայրը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն է, ոչ թե Սպիտակ տունը: Բացի այդ, ինքնիշխան պետության վրա հարձակումը ինքնին միջազգային իրավունքի խախտում է…
3) Հարձակվելով Սիրիայի վրա և ոչնչացնելով նրա ռազմական ինքնաթիռները, Թրամփը, փաստորեն, խրախուսում և հզորացնում է ԻԼԻՀ-ի ահաբեկիչներին, որպեսզի նրանք շարունակեն և ընդլայնեն իրենց հանցագործությունները Սիրիայում և ամբողջ աշխարհում, հատկապես երբ տեսնում են, որ ամեն անգամ իրենց կողմից քիմիական զենք օգտագործելիս, Արևմուտքը դրա համար մեղադրում է նախագահ Ասադին և հարձակվում Սիրիայի վրա:
Բացի այդ, թուլացնելով և փոխարինելով Ասադին, Թրամփը ռիսկի է դիմում ստեղծելու նմանատիպ քաոս և ահաբեկչություն Իրաքում և Լիբիայում, հանգեցնելով ավելի շատ մահացությունների… Ո՞վ կփոխարինի Ասադին և ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ նրա փոխարինողը չի լինի ԻԼԻՀ-ը, պատճառ դառնալով ոչ միայն վերջին քիմիական հարձակման ժամանակվա 80 զոհերի, այլև լրացուցիչ միլիոնավոր զոհերի, ի լրումն կես միլիոն մահացությունների սիրիական հակամարտության վերջին տարիների ընթացքում: Միակ բանը, որ սիրիացի ժողովուրդը չի ուզում՝ հարձակումներն ու արյունահեղություններն են: Այն, ինչ անհրաժեշտ է նրանց՝ դիվանագիտական համառ ջանքերն են լուծում գտնելու հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար:
Սասունյանը նշում է, որ բոլոր նրանք, ովքեր ԱՄՆ-ում և ամբողջ աշխարհում մտահոգ էին, որ Թրամփը կարող է անխոհեմ որոշումներ կայացնել և սպառնալ միջազգային խաղաղությանը, ցավոք, ականատես եղան նրա առաջին նման միջադեպին նրա առաջին 100-օրյա նախագահության ընթացքում: Բոլորն էլ հիմա մտավախություն ունեն, որ ավելի շատ նման զենք ճոճելու և անցանկալի ապակայունացնող հարձակումներ տեղի կունենան առաջիկա շաբաթներին և ամիսներին աշխարհի այլ մասերում: Մնում է հուսալ, որ Թրամփը չի նախաձեռնել հարձակումը Սիրիայի վրա, պարզապես ուշադրությունը շեղելու համար իր բազմաթիվ ներքին խնդիրներից, ինչպես նա բազմիցս արել է այլ հարցերի վերաբերյալ վերջին շաբաթների ընթացքում…
«Վերջապես, ի՞նչ եղան Թրամփի՝ «Սկզբում Ամերիկան» և «Ես Միացյալ Նահանգների նախագահն եմ և ոչ թե աշխարհի» կրկնվող հանդուգն հայտարարությունները»:

Publisher of The California Courier Harut Sassounian has unveiled an article on U.S. President Donald Trump’s latest attack on a Syrian airbase, in which he states that Trump does not have the requisite background knowledge about the Syrian conflict.
Many Americans and people around the world followed with great concern the off-the-cuff and zany ideas Donald Trump voiced during the presidential campaign and more ominously after becoming President.
It is one thing to disagree with him on a domestic policy issue like banning Muslim tourists or healthcare or building a wall, it is quite another when he issues threats to foreign countries such as Iran and North Korea, and even worse when he orders a missile attack on Syria!
What is wrong with such a disastrous decision? Pres. Trump does not have the requisite background knowledge about the Syrian conflict, except for what he has read in some fringe publications and seen on his favorite TV Channel, FOX News.
Pres. Trump stated that he was deeply touched by the images of babies he had seen on TV who had been hurt by a chemical attack. Who would not be? Certainly, he had an emotional and impulsive reaction to heart-wrenching pictures, which cannot be a substitute for a well-thought out foreign policy without a thorough examination of the facts of this tragic incident and careful consideration of the consequences of an extreme action like launching 59 tomahawk missiles on a Syrian air base.
Fortunately, Pres. Trump's aides alerted Russia shortly before the attack, to avoid any Russian casualties which could have had catastrophic consequences for the entire world!
Furthermore, Pres. Trump's actions violated the U.S. Constitution, as he neither sought nor received the legally required authorization from the U.S. Congress to launch a war on another sovereign state.
Pres. Trump had neither the wisdom nor the patience to wait for the outcome of the investigation of the circumstances of the chemical attack — to verify who is truly responsible for this terrible attack.
The Trump Administration accused the Syrian Air Force of carrying out a chemical attack near Idlib. The Syrian and Russian governments have a different version of these events. They affirm that Syria does not possess any chemical weapons after its 2003 agreement to dispose of all such hazardous materials. Furthermore, Syria claims that the chemical explosion was caused by its Air Force bombing a warehouse belonging to Syrian terrorists who had stored these dangerous materials. It makes no sense for Pres. Assad to use chemical weapons while he is winning, risk antagonizing the West, and precipitating a military backlash.
We recall that back in 2013, there was another chemical attack on a Damascus suburb that killed many more people than the one near Idlib. Back then, Pres. Obama was close to going to war with Syria wrongly believing that the Syrian government had crossed his announced "red line." However, when he learned that the chemical attack near Damascus was a "false flag," meaning that it was orchestrated by Turkey and its terrorist allies to force the United States to intervene militarily in Syria, Pres. Obama did not go through with his plans to launch missiles on Syria. No one should forget that U.S. officials in 2003 presented fake "intelligence" evidence to the world claiming that Pres. Saddam Hussein possessed WMD (Weapons of Mass Destruction), to justify the invasion of Iraq.
Ironically, many Republican members of Congress who are now applauding Pres. Trump for his decision to attack Syria, back then were the most vocal critics of Pres. Obama for planning a similar attack. Furthermore, even though the 2013 chemical attack killed many more people and babies, Donald Trump issued 40 tweets urging Pres. Obama not to attack Syria. Trump did not seem to care about "beautiful little Syrian babies" back then, as he is claiming now!
Both the White House and many self-declared pundits in the American media, who have made up the most outrageous lies about Syria in the last six years, are now claiming that eliminating the use of chemical weapons in Syria is in the U.S. national interest. They also affirm that the chemical weapons are banned by international treaty and their use is a violation of international law.
While acknowledging the truth of these statements, one has to ask:
1) Why no investigation was carried out of the chemical attack, prior to the U.S. Missile launch?
2) Under what right Pres. Trump has appointed himself the arbiter of international law and policeman of the world? International law, by definition, is an issue touching all countries, not just the United States. The proper venue to investigate, condemn and punish such violations of international law is the United Nations Security Council, not the White House. Furthermore, attacking a sovereign nation is itself a violation of international law!
3) By attacking Syria and destroying its military planes, Pres. Trump has in fact emboldened and strengthened the ISIS terrorists to continue and expand their criminal acts in Syria and around the world, particularly when they see that each time they use chemical weapons, the West accuses Pres. Assad for it and attacks Syria. Furthermore, by weakening and replacing Pres. Assad, Pres. Trump risks causing chaos and terrorism similar to Iraq and Libya, leading to many more deaths! Who will replace Pres. Assad and what guarantees are there that his replacement will not be ISIS, resulting in not just 80 deaths as in the recent chemical attack, but additional million casualties on the top of the half a million deaths in the Syrian conflict in recent years? The last thing the Syrian people need is more attacks and more bloodshed. What they need is painstaking diplomatic effort to find a peaceful resolution of the conflict.
All those in the U.S. and around the world who were concerned that Pres. Trump would make reckless decisions and endanger international peace, have regrettably witnessed the first such incident within the first 100 days of his Presidency. Everyone now fears that more such saber-rattling and unwarranted destabilizing attacks will take place in the coming weeks and months in other parts of the world. One hopes that Pres. Trump did not initiate the attack on Syria simply to distract attention away from many of his domestic problems, as he has done repeatedly on other issues in recent weeks!
Finally, what happened to Pres. Trump's repeated brash statements about "America First," and "I am the President of the United States, not the President of the world"?