Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը գրանցման է ներկայացրել փաստաթղթերը որպես երկրի նախագահի թեկնածու:
Ահմադինեժադի այս քայլը դիտարկվում է որպես մարտահրավեր երկրի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեիին, որը պնդում էր, որ նախկին նախագահը չմասնակցի առաջիկա նախագահական ընտրություններին, գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Թեկնածուների գրանցումը սկսվել է ապրիլի 10-ին: Ընտրությունները կայանալու են մայիսի 19-ին:
Ահմադինեժադն Իրանի նախագահն էր 2005-2013թթ.: Նա պահպանողական և հակաամերիկյան քաղաքականություն էր վարում, կողմ էր կապերի ուժեղացմանը ՌԴ և արաբական երկրների հետ: Սկանդալային էին նրա հակաիսրայելյան արտահայտությունները: Նա ասում էր, թե պետք է «ջնջել սիոնիզմը երկրի երեսից», իսկ հոլոքոսթը միֆ էր անվանում:
Իրանի սահմանադրությամբ նախագահը չի կարող երեք անգամ անընդմեջ զբաղեցնել այդ պաշտոնը, բայց քանի որ 2013-ին նախագահ դարձավ Ռոուհանին, Ահմադինեժադը նախագահի պաշտոնի համար պայքարելու հնարավորություն ստացավ:

12 Апрель 2017 - 09:20 AMT
Бывший президент Ирана Махмуд Ахмадинежад подал документы на регистрацию в качестве кандидата на выборах главы государства.
Данный шаг Ахмадинежада расценивается как вызов, брошенный верховному лидеру страны аятолле Али Хаменеи, который настаивал на отказе бывшего главы государства от участия в этих выборах, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Регистрация кандидатов для участия в президентской кампании в Исламской республике началась 10 апреля. Выборы назначены на 19 мая.
Ахмадинежад занимал президентское кресло с 2005 по 2013 год. Он проводил консервативную и антиамериканскую внешнеполитическую линию, выступал за усиление связей с Россией и арабскими странами. Скандальную известность ему принесли его антиизраильские высказывания: Ахмадинежад выступал за то, чтобы «стереть сионизм с лица земли», называл холокост мифом и предлагал отдать всю израильскую территорию палестинцам.
Иранская конституция запрещает президенту занимать кресло три срока подряд, но, так как в 2013 году президентом стал Хасан Роухани, у Ахмадинежада появился шанс побороться за этот пост на предстоящих выборах.