Ռուսաստանն օգտվել է իր վետոյի իրավունքից և արգելափակել է ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի նախագիծը Սիրիայում քիմզենքի կիրառման վերաբերյալ:
Բանաձևի վերաբերյալ ԱԽ նիստը տեղի է ունեցել ապրիլի 12-ին: ԱԽ քննարկմանը նախագիծը ներկայացրել էին Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն: Նախագծով առաջարկվում էր ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին օգնել հետաքննել քիմզենքի կիրառման հետ կապված միջադեպերը Սիրիայում, այդ թվում Հան Շեյխունում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Ֆրանսուա Դելաթրը բանաձևի նախագիծն անվանվել է պարզ և հավասարակշված:
Նոր տարբերակը գրեթե նախկինի կրկնությունն էր, որն առաջարկվել էր ավելի վաղ, սակայն չէր դրվել քվեարկության: Այն մի շարք պահանջներ է ներկայացնում Սիրիայի իշխանություններին, մասնավորապես պահանջվում էր ապահովել ՄԱԿ և ՔԶԱԿ փորձագետների մուտքը ռազմական ավիաբազաներ:
ՌԴ-ն ներկայացրել էր բանաձևի իր տարբերակը, որն ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի, ուղղված է իրական հետաքննություն անցկացնելուն, ոչ թե մինչ փաստերը պարզելը մեղավորներ գտնելուն:
Ըստ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, արևմտյան երկրների ներկայացրած բանաձևի նախագիծը նվիրված է ոչ միայն միջադեպի հետաքննությանը, այլև մեղադրանքների օրինականացմանը:

Россия воспользовалась правом вето в Совете Безопасности ООН и заблокировала принятие проекта резолюции по Сирии.
Заседание по резолюции прошло 12 апреля. Проект на обсуждение Совбеза вынесли Великобритания, Франция и США, он предлагал генеральному секретарю ООН помочь расследовать предполагаемые инциденты с химоружием в Сирии, в том числе в Хан-Шейхуне, пишет РИА Новости.
Постпред Франции при ООН Франсуа Делаттр ранее назвал проект резолюции «простым и сбалансированным».
Новый вариант практически совпал с тем, что был предложен этими странами ранее, но не поставлен на голосование. Он содержал ряд требований к сирийским властям, в частности, предоставить экспертам ООН и ОЗХО доступ к военным авиабазам.
Россия ранее представила свой вариант проекта резолюции. В российском МИД подчеркнули, что этот вариант документа «нацелен на реальное проведение расследования, а не на назначение виновных до того, как будут установлены факты».
По словам главы МИД Сергея Лаврова, внесенный западными странами проект резолюции посвящен не столько расследованию инцидента, сколько легитимизации обвинений в адрес официального Дамаска.
Инцидент с возможным использованием химического оружия произошел 5 апреля в провинции Идлиб. Тогда погибли более 80 человек. США обвинили в случившемся сирийское правительство, Дамаск отрицает свою вину.