Թուրքիայում ահաբեկում են Էրդողանի լիազորությունների ընդլայնման հակառակորդներին: Խորհրդարանական հանրապետությունից նախագահականին անցում ենթադրող սահմանադրական փոփոխությունների հակառակորդների համար բարդ է լիարժեք քարոզարշավ վարելը: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների բյուրոյի տնօրեն Միխաել Գեորգ Լինկը Die Welt-ին տված հարցազրույցում:
Ըստ նրա, ուղղումների հակառակորդների համար լրացուցիչ խոչընդոտներ են ստեղծվում, ոմանց ահաբեկում են, իսկ կառավարական ԶԼՄ-ները բնութագրում են նրանց որպես դավադիրներ և թշնամիներ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ Լինկի, գլխավոր խնդիրը ընդդիմադիր կուսակցությունների պատգամավորների ձերբակալություններն են: Խոսքը, մասնավորապես, ընդդիմադիր Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության մասին է:
Սահմանափակ է նաև հավաքների, ցույցերի ու հանրահավաքների ազատությունը, որը ներմուծվել է 2016-ի ամռանը տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո:
Ըստ ԵԱՀԿ-ի, լրացուցիչ խնդիր է թուրքական ԶԼՄ-ների ոչ օբյեկտիվ և անհավասրակշիռ դիրքորոշումը:
Սահմանադրական հանրաքվեն տեղի կունենա Թուրքիայում ապրիլի 16-ին: Համաժողովրդական քվեարկության կդրվեն ուղղումները Հիմնական օրենքում, որոնցով նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն աննախադեպ լիազորություններ կստանա: Ընդդիմությունը կարծում է, որ բռնապետությունն օրինականացնելու փորձ է:

13 Апрель 2017 - 06:59 AMT
В Турции противникам конституционных поправок, предполагающих переход страны от парламентской республики к президентской, сложно проводить полноценную кампанию в преддверии референдума. Об этом заявил директор Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ Михаэль Георг Линк в интервью изданию Die Welt.
По его словам, противникам поправок чинят дополнительные препятствия. Некоторых из них запугивают, отмечает он, а правительственные СМИ характеризуют их как врагов и заговорщиков, пишет Deutsche Welle.
Главной проблемой Линк называет аресты депутатов оппозиционных партий, в частности, прокурдской Партии демократии народов (ПНД), члены которой являются главными противниками конституционных поправок. В результате эта партия не может организовать полноценную кампанию в противовес агитирующих «за».
По словам Линка, еще одним препятствием для тех, кто хочет, чтобы во время референдума граждане проголосовали «против», является ограничение свободы собраний, демонстраций и митингов, введенное после неудавшегося путча прошлым летом. Дополнительной проблемой представитель ОБСЕ считает необъективность турецких СМИ и несбалансированность предоставляемой ими информации. К этому привели массовые аресты оппозиционных журналистов и закрытие ряда оппозиционных изданий. По словам Линка, с июля 2016 года были закрыты 158 средств массовой информации, а без работы остались более тысячи журналистов.
Референдум пройдет в Турции 16 апреля. На всенародное голосование будут вынесены поправки в Основной закон, наделяющие президента Реджепа Тайипа Эрдогана беспрецедентной властью. Оппозиция считает поправки в конституцию попыткой узаконить диктатуру в стране.