Թուրքիայի ՆԳՆ-ն հայտարարել է, որ անվտանգության ուժերը 412 մարդ են ձերբակալել, որոնց կասկածում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանը (ՔԱԿ) աջակցելու մեջ:
Գործողությունն իրականացվել է երկրի 21 գավառում: Առգրավվել է մեծ քանակությամբ զենք, զինամթերք, ինչպես նաև ՔԱԿ փաստաթղթեր:
Ըստ ՆԳՆ տեղեկությունների, անցած շաբաթվա ընթացքում Թուրքիայում 131 անձ է ձերբակալվել ԻՊ հետ գործակցելու կասկածանքով: Թուրքիայի 13 գավառում ԻՊ դեմ հակաահաբեկչական գործողության ընթացքում մեծ քանակությամբ զենք ու զինամթերք է առգրավվել, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
2015-ի հուլիսին ՔԱԿ հետ զինված հակամարտության վերսկսվելուց ի վեր քուրդ գրոհայինների հարձակումների հետևանքով մոտ 900 թուրք ոստիկան և զինվորական է սպանվել, մոտ 300 քաղաքացիական անձ: Ըստ Թուրքիայի ՊՆ տեղեկությունների, այդ ընթացքում երկրի անվտանգության ուժերը չեզոքացրել են ՔԱԿ ավելի քան 10.000 անդամի:

13 Апрель 2017 - 09:23 AMT
МВД Турции 13 апреля сообщило, что силы безопасности накануне задержали 412 человек, подозреваемых в причастности к деятельности запрещенной в стране Рабочей партии Курдистана (РПК).
Сообщается, что операция прошла в 21 провинции страны. Конфисковано большое количество оружия, боеприпасов, а также документы РПК, передает РИА Новости.
По информации МВД, за минувшую неделю в Турции задержан 131 предполагаемый боевик запрещенной в РФ террористической организации «Исламское государство».
В ходе антитеррористических операций против ИГ, которые прошли в 13 провинциях Турции, было конфисковано большое количество оружия и боеприпасов.
После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в результате нападений курдских повстанцев погибли около 900 военных и полицейских, а также более 300 гражданских. По данным министерства обороны Турции, за этот период силы безопасности нейтрализовали более 10 тысяч членов РПК.