Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը ներկայացրել է աշխարհի ամենավտանգավոր երկրների ցանկը: Զեկույցը հրապարակվել է կազմակերպության կայքում:
Ցուցակը գլխավորում է Կոլումբիան:
Երկրորդ հորիզոնականում է Եմենը, որին հաջորդում են Սալվադորը, Պակիստանը, Նիգերիան: Առաջին 10-յակում են նաև Վենեսուելան, Եգիպտոսը, Քենիան և Հոնդուրասը: 10-րդ հորիզոնականում է Ուկրաինան:
Վարկանիշը կազմելիս հաշվի են առնվել այնպիսի չափանիշներ, ինչպիսիք են հանցավորության և ահաբեկչության հետ կապված վիճակը երկրում, ռազմական հակամարտությունները, քաղաքացիներին պաշտպանելու իրավապահ մարմինների ունակությունը և այլ պարամետրեր, հայտնում է Lenta.ru-ն:
2016-ի նոյեմբերին International SOS և Control Risks-ը կանխատեսում էին հրապարակել, թե որ երկրները վտանգավոր կլինեն զբոսաշրջիկների համար 2017-ին: Վտանգավորների թվում էին նշվել Սոմալին, Սիրիան, Եմենը, Հարավային Սուդանն ու այլ պետություններ:

13 Апрель 2017 - 10:31 AMT
Всемирный экономический форум (ВЭФ) представил список самых опасных стран мира. Доклад опубликован на сайте организации.
Первая позиция в рейтинге досталась Колумбии.
На втором месте находится Йемен, замыкает тройку Сальвадор в Центральной Америке. Четвертое место досталось Пакистану, пятая строчка — Нигерии. В топ-10 в порядке убывания также вошли Венесуэла, Египет, Кения и Гондурас.
Украина находится на десятой позиции.
При составлении рейтинга учитывались такие критерии, как ситуация с преступностью и терроризмом в государстве, военные конфликты, способность правоохранительных органов защитить граждан и другие параметры, передает Lenta.ru.
В ноябре 2016 года эксперты компаний International SOS и Control Risks спрогнозировали, какие страны будут опасны для туристов в 2017-м. В их число вошли Сомали, Сирия, Йемен, Южный Судан и другие государства.