Թուրքիայի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները 5 անձ են ձերբակալել ապրիլի 16-ին կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ ահաբեկչություն նախապատրաստելու կասկածանքով:
Գործողությունն իրականացվել է միաժամանակ Ստամբուլի տարբեր շրջաններում: Ինչպես նշում են իրավապահները, բոլոր չարագործները «Իսլամական պետության» անդամ են, հայտնում է Lenta.ru-ն Daily Sabah-ի վրա հղումով:
Կատարվում են քննչական գործողություններ:
Սահմանադրական հանրաքվեն անցկացվելու է ապրիլի 16-ին, որով նախատեսվում է անցում խորհրդարանական հանրապետությունից նախագահական կառավարման: Նախագահը կլինի նաև ԶՈՒ գերագույն հրամանատար, կվերահսկի առանցքային պաշտոնները ԶՈւ շարքերում, կառավարություն կձևավորի և կկարողանա լուծարել խորհրդարանը:

Сотрудники турецких спецслужб задержали пятерых подозреваемых в подготовке терактов во время проведения референдума по изменениям в Конституцию страны, передает Lenta.ru со ссылкой на Daily Sabah.
Операция проводилась одновременно в разных районах Стамбула. Как утверждают в правоохранительных органах, все злоумышленники принадлежат к террористической группировке «Исламское государство» (ИГ, запрещена в России).
С подозреваемыми проводятся следственные действия.
16 апреля в стране пройдет голосование, на котором гражданам предложат одобрить поправки в основной закон. Если большинство поддержит предложенные изменения, страна превратится в президентскую республику. Глава государства станет верховным главнокомандующим, получит контроль над ключевыми постами в вооруженных силах, сможет формировать правительство и распускать парламент.