«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունում կասկածում են, որ ապրիլի 16-ին Թուրքիայում կայանալիք հանրաքվեն խորհրդարանական հանրապետությունից նախագահականի անցնելու վերաբերյալ օրինական է:
Քարոզարշավն ընթացել է անկախ ԶԼՄ-ների հետապնդման աննախադեպ ալիքի պայմաններում, որի պատճառով երկրի ապագայի համար կարևորագույն բարեփոխումն առանց պատշաճ հրապարակային քննարկման է մնացել: Այդ մասին ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
«Ինչպե՞ս կարող են Թուրքիայի բնակիչները կշռադատված որոշում կայացնել առանց հարցի լայն լուսաբանման ԶԼՄ-ներում և տարակարծության բախման: Ժողովրդավարության համար անհրաժեշտ պայման է մամուլի ազատությունը, այն պետք է անհապաղ վերականգնվի»,-ասել է կազմակերպության գործադիր տնօրեն Քրիստիան Մուրը:
Կազմակերպությունում կարծում են, որ Թուրքիայում ահաբեկման մթնոլորտ է տիրում, որն ուղղված է նախագահի լիազորությունների ընդլայնման հակառակորդների դեմ:
Ավելի վաղ նմանատիպ հայտարարությամբ էր հանդես եկել ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների բյուրոյի տնօրեն Միխաել Գեորգ Լինկը: Ըստ Լինկի, գլխավոր խնդիրը ընդդիմադիր կուսակցությունների պատգամավորների ձերբակալություններն են: Խոսքը, մասնավորապես, ընդդիմադիր Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության մասին է:
Սահմանադրական հանրաքվեն տեղի կունենա Թուրքիայում ապրիլի 16-ին: Համաժողովրդական քվեարկության կդրվեն ուղղումները Հիմնական օրենքում, որոնցով նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն աննախադեպ լիազորություններ կստանա: Ընդդիմությունը կարծում է, որ բռնապետությունն օրինականացնելու փորձ է:

14 Апрель 2017 - 12:25 AMT
Международная правозащитная организация «Репортеры без границ» сомневается в законности предстоящего в Турции референдума о переходе страны от парламентской к президентской форме правления.
Агитационная кампания велась в условиях беспрецедентной волны репрессий против независимых СМИ, и потому важнейшая для будущего страны реформа осталась без подобающего публичного обсуждения, подчеркивается в заявлении организации, распространенном 14 апреля, пишет Deutsche Welle.
«Как жители Турции могут принять взвешенное решение без доступа к широкому освещению этого вопроса со стороны СМИ и палитре противоположных мнений? Демократии необходима свобода прессы, и она должна быть немедленно восстановлена», – заявил управляющий делами правозащитной организации Кристиан Мир.
В организации считают, что в Турции царит «атмосфера запугивания», направленная против противников расширения полномочий президента.
Ранее ситуацию вокруг референдума критиковала Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ). Противники конституционных поправок, по сути, лишены возможности вести полноценную кампанию, их запугивают, а правительственные СМИ характеризуют их как врагов и заговорщиков, заявил директор Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ Михаэль Георг Линк.
Референдум пройдет в Турции 16 апреля. На всенародное голосование вынесены поправки в Основной закон, наделяющие президента Реджепа Тайипа Эрдогана беспрецедентной властью. Оппозиция считает поправки в конституцию попыткой узаконить диктатуру в стране.