Եթե Ադրբեջանը հանդես գա ԵՏՄ-ին անդամակցելու նախաձեռնությամբ, Հայաստանը կունենա իր հատուկ կարծիքը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանն «Ինտերֆաքսին» տված հարցազրույցում:
«Դեռ վաղ է խոսել այդ մասին: Դա կախված է նրանից, թե կոնկրետ ինչ նախաձեռնությամբ հանդես կգա Ադրբեջանը՝ դիտորդ կցանկանա դառնալ, թե լիարժեք անդամ: Ըստ դրա, մենք կձևավորենք մեր դիրքորոշումը, այդ հարցում այն անպայման կլինի», -ասել է դեսպանը:
Տողանյանը նշել է, որ գոյություն ունի ԵՏՄ-ին անդամակցելու կարգ, որն ամրագրված է կանոնադրական փաստաթղթերում: «Ադրբեջանի անդամակցության մասին որոշում ընդունելու են ԵՏՄ անդամները, այսօր դրանք 5-ն են», -ասել է դեսպանը:
Նա արձանագրել է, որ վերջին տարիներին ԵՏՄ հանդեպ ակտիվ հետաքրքրություն կա, ինչպես հետխորհրդային տարածքում, այնպես էլ այլ գործընկերների կողմից:
«Վիետնամն արդեն հատուկ կարգավիճակ է ստացել, բանակցություններ են ընթանում Իրանի հետ առևտրի ազատ գոտու ստեղծման վերաբերյալ, գործակցում ենք նաև Իսրայելի և Թուրքիայի հետ»,-ասել է Տողանյանը:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհուրդը հավանություն է տվել Մոլդովային ԵՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ շնորհելուն: Այդ մասին ապրիլի 14-ին Խորհրդի նիստում հայտարարել է Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևը:
Ընթերցեք նաև. ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան. Սպառնալիքի դեպքում «Իսկանդերը» կկիրառվի առանց Մոսկվայի հետ համաձայնեցման

Should Azerbaijan take the initiative to join the Eurasian Economic Union (EEU), Armenia will express its own dissenting opinion on the issue, Armenian ambassador to Russia Vardan Toghanyan said in an interview with Interfax.
"It's too early to talk (about Armenia’s stance on the matter – Ed.). It depends, in particular, on Azerbaijan’s specific initiative: whether it’ll want to become an observer or a full member,” Toghanyan said, adding that Armenia will definitely express its position then.
Toghanian cited a certain order for joining the EEU, which is registered in the statutory documents.
"The decision (on Azerbaijan – Ed.) will be made by all the EEU members; there are five of them currently,” the ambassador said.
Also, he stated that an active interest in the EEU has been observed in the past year.
“Vietnam has already received a special status, negotiations are underway with Iran on the establishment of a free trade zone, we also cooperate with Israel and Turkey,” he said.
The EAEU is a regional political and economic bloc that aims to optimize the flow of goods and services between its members. Its current member states are Armenia, Russia, Kyrgyzstan, Belarus and Kazakhstan.