Թունիսցի Անիս Ամրին, որը ահաբեկչական գործողություն էր իրականացրել Բեռլինում 2016-ի դեկտեմբերին, հրահանգներ է ստացել անմիջապես «Իսլամական պետության» անդամ Աբու Բարահ ալ Իրաքիից:
Ալ Իրաքին զբաղվում է գրոհայինների գործողությունների կազմակերպմամբ արտերկրում և հայտնի է գերմանական հատուկ ծառայություններին նաև այլ ահաբեկիչների գործերով, որոնք Գերմանիա են եկել արտերկրից որպես փախստականներ, գրում է Deutsche Welle-ն Der Spiegel-ի վրա հղումով:
Պարբերականը գրում է, որ Գերմանիայի իշխանությունները համապատասխան տեղեկատվություն են ստացել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իրավապահ մարմիններից դեռ հունվարի 8-ին և այժմ ստուգում են այն:
2016-ի դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան Անիս Ամրիի վարած բեռնատար մեքենան մխրճվել է մարդկանց ամբոխի մեջ Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառում: Ոստիկանությունը հաստատել է, որ բեռնատարը միտումնավոր է թիրախավորել Breitscheidplatz-ում հավաքված մարդկանց: Բեռնատարի խցիկում 2 մարդ է եղել. մեկը զոհվել է, մյուսին հաջողվել է փախչել:
Անիս Ամրին նաև փորձել է ստիպել զարմիկին սպանել հորեղբորը` ապացուցելու համար իր հավատարմությունն ահաբեկչական «Իսլամական պետությանը»:

15 Апрель 2017 - 08:01 AMT
Тунисец Анис Амри, совершивший в декабре 2016 года теракт в Берлине, получал указания напрямую от члена террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) по имени Абу Бараа аль-Ираки.
Аль-Ираки занимается организацией зарубежных операций боевиков и известен немецким спецслужбам по другим делами в отношении террористов, прибывших из-за границы под видом беженцев, пишет Deutsche Welle со ссылкой на журнал Der Spiegel.
Издание отмечает, что немецкие власти получили соответствующую информацию от правоохранительных органов Объединенных Арабских Эмиратов еще 8 января и сейчас проверяют ее.
Анис Амри 19 декабря 2016 года угнал грузовик и направил его в толпу людей на рождественском базаре в центре Берлина. В результате теракта погибли 12 человек, около 50 были ранены. Амри был объявлен в международный розыск и 23 декабря убит в Милане полицейскими. Как выяснилось позднее, Амри находился в поле зрения полиции Германии как представляющий потенциальную угрозу общественной безопасности.
Тунисец приехал в Германию в 2015 году и подал прошение о политическом убежище. В июне 2016 года он получил официальный отказ. Миграционные власти собирались его депортировать, однако не смогли этого сделать, поскольку не получили из Туниса документы, подтверждающие его личность. Они пришли только 21 декабря – спустя два дня после теракта.