Ապրիլի 11-ին Դորտմունդում «Բորուսիա» ֆուտբոլային թիմի ավտոբուսի մոտ պայթյունի գործում հայտնվել է 3-րդ խոստովանական նամակը: Ծայրահեղ աջակողմյան ուղղվածությամբ նամակը ստացել է Բեռլինում լույս տեսնող Tagesspiegel-ը: Գերմանիայի դաշնային դատախազությունը ստուգում է նամակի իսկությունը:
Ըստ թերթի, նամակի անհայտ հեղինակը դեմ է արտահայտվում բազմամշակութային քաղաքականությանը, որը վարում է ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բացի այդ, ուղերձում, իբր ասվում է, որ ապրիլի 22-ին «գունեղ արյուն է թափվելու»: Հատուկ ծառայությունները կարծում են, որ սպառնալիքը հասցեագրված է ձախակողմյանների ցույցին, որը նախանշված է այդ օրը Քյոլնում որպես բողոքի նշան պոպուլիստական «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության համագումարից հետո:
Թերթը մեջբերում է հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչին, ըստ որի, հարկ է լուրջ մոտենալ այս տեղեկությանը, քանի որ «Դորտմունդի հանցագործի հետքին դեռ դուրս չեն եկել»:
Ինչպես կարծում են գերատեսչությունում, նամակը կարող է և կապ չունենալ Դորտմունդի պայթյունի հետ: Կասկածելի է այն փաստը, որ հանցագործը նախապես հայտարարում է նոր հարձակման վայրի մասին:
Պայթյունները գերմանական «Բորուսիա» ֆուտբոլային ակումբի ֆուտբոլիստներին տեղափոխող ավտոբուսի մոտ տեղի են ունեցել ապրիլի 11-ի երեկոյան՝ Չեմպիոնների լիգայի քառորդ եզրափակչում «Մոնակոյի» հետ խաղից առաջ: 3 պայթուցիկ սարք է գործի դրվել: Իրավապահները հայտարարել են ֆուտբոլիստների դեմ ուղղված թիրախային գրոհի մասին: Խաղը հետաձգվել է մինչև ապրիլի 12-ը: Պայթյունների վայրում խոստովանական գրություն է հայտնաբերվել, որը սկսվում է «Հանուն Ալլահի, ողորմած և գթասիրտ» բառերով: Գրության մեջ հիշատակվում է 2016-ի դեկտեմբերին Բեռլինի Սուրբ ծննդյան տոնավաճառում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը, ասվում է, որ գերմանական Tornado ինքնաթիռները մասնակցում են մահմեդականների սպանությանն այսպես կոչված «Իսլամական պետության» խալիֆայությունում:

15 Апрель 2017 - 08:57 AMT
Новое признательное письмо с датой и местом следующего теракта появилось в деле о взрыве в Дортмунде
В деле о взрыве, произошедшем 11 апреля в Дортмунде рядом с автобусом местной футбольной команды «Боруссия», появилось третье признательное письмо. Послание с правоэкстремистским «почерком» было получено редакцией берлинской газеты Tagesspiegel. Федеральная прокуратура Германии проверяет письмо на подлинность. Представитель ведомства подтвердила получение письма, однако отказалась давать ему оценку.
Анонимный автор письма, по сообщению Tagesspiegel, выступает против мультикультурности и угрожает дальнейшими нападениями. Особенно остро критикуется миграционная политика, которую проводит канцлер ФРГ Ангела Меркель, пишет Deutsche Welle.
Помимо этого, в послании якобы указывается, что 22 апреля «прольется красочная кровь». В спецслужбах предполагают, что угроза относится к демонстрации левых сил, которая должна пройти в этот день в знак протеста против съезда популистской партии «Альтернатива для Германии» в Кельне.
Издание цитирует мнение представителей спецслужб, согласно которому информацию следует воспринимать всерьез, «потому что мы не вышли на след дортмундского преступника». Письмо может оказаться связанным со взрывом в Дортмунде, но может и нет, полагают в ведомстве. Сомнения вызывает, в частности, тот факт, что преступник заранее объявляет следующее нападение.
Сразу же после взрыва в Дортмунде на месте преступления было найдена записка, в которой упоминаются теракт на рождественском базаре в Берлине в декабре 2016 года, а также утверждается, что немецкие самолеты Tornado в Сирии участвуют в убийстве мусульман халифата так называемого «Исламского государства». Поэтому, говорится в записке, спортсмены и другие известные личности «в Германии и других странах-крестоносцах» значатся в «смертном списке» ИГ. Автор письма заявил, что это будет действовать до тех пор, как немецкие Tornado не будут выведены из Сирии, и не будет закрыта американская авиабаза в немецком Рамштайне.