Կոալիցիայի ուժերը ԱՄՆ գլխավորությամբ դեսանտ են իջեցրել սիրիական Դեր Զորում: Ըստ ականատեսների, գործողությունն անցկացվել է քաղաքից դեպի արևելք ընկած տարածքում, որը վերահսկում են «Իսլամական պետության» գրոհայինները: Ապահովելու համար նրանց վայրէջքը գործարկվել են Apache ուղղաթիռները:
Դեսանտում ընդհանուր առմամբ մի քանի տասնյակ մարդ է ընդգրկված: Նրանց նպատակն է ԻՊ մատակարարման կետերի և զենքի պահեստների ոչնչացումը: Գործողության մեկնարկից 20 րոպե անց դեսանտայինները լքել են տարածքը: Հայտնի է, որ ԻՊ-ն լրացուցիչ զորքերը է տեղափոխել մարտական գործողությունների տարածք և խստացրել է անվտանգության միջոցները սահմանային անցակետերում:
Մարտի 22 -ին ԱՄՆ դեսանտ էր իջեցվել Տաբկա քաղաքի մատույցներում, որի նպատակն է Տաբկայի գրավումն ու հարևանությամբ գտնվող Սաուրի ամբարտակի գրավումը:
Դեր Զորը շրջափակման մեջ է 2014-ից ի վեր: Բանակի և խաղաղ բնակչության մատակարարումն իրականացվում է բացառապես օդից:

Силы коалиции под руководством США высадили десант под сирийским городом Дейр-эз-Зор.
По словам очевидцев, операция проводилась на территории к востоку от города, находящейся под контролем боевиков «Исламского государства» (ИГ). В обеспечении высадки были задействованы вертолеты Apache, пишет Lenta.ru со ссылкой на Sky News Arabia.
Всего в десанте участвовали несколько десятков человек. Их целью была ликвидация пунктов снабжения ИГ и складов оружия. Через 20 минут после начала высадки десантники покинули район операции. Сообщается, что ИГ перебросило дополнительные силы в район боестолкновения и усилило меры безопасности на КПП.
22 марта с американских вертолетов под городом Табка был высажен десант сил оппозиции. Цель операции — захват Табки и расположенной рядом с ним Саурской плотины.
Дейр-эз-Зор с 2014 года находится на осадном положении. Подразделения вооруженных сил вынуждены действовать, находясь в фактическом окружении. Снабжение армии и мирного населения осуществляется исключительно по воздуху. К настоящему времени все наземные дороги и пути, ведущие к городу, блокированы экстремистами.