Իրաքյան Քրդստանում, Շենգալի (Սինջար) շրջանում 30 եզդու եղբայրական գերեզման է հայտնաբերվել: Այդ մասին հայտնել է Քրդստանի Հայրենասիրական միության մեդիակենտրոնը:
Ըստ Հայրենասիրական միության տվյալների, 2014-ի օգոստոսին Շենգալի գրավումից հետո «Իսլամական պետության» զինյալները ցեղասպանության են ենթարկել շրջանում ապրող եզդիներին: Սպանվել է մոտ 5.000 մարդ, մոտ 7.000 կին և երեխա ստրկության է տարվել, իսկ ավելի քան 400.000-ը փախստական է դարձել:
Շենգալի քաղաքապետ Մահմի Հալիլի տվյալներով, որը հղում է անում Հայրենասիրական միությանը, 2015-2016թթ. 1646 եզդու դի է հայտնաբերվել, որոնք դարձել են ԻՊ զոհերը:
«Շենգալում հերթական եղբայրական գերեզմանն է հայտնաբերվել, որտեղ ավելի քան 30 եզդի է թաղված: Եղբայրական գերեզմանը հայտնաբերել են Շենգալի ինքնապաշտպանության ուժերի մարտիկները քաղաքի ծայրամասում»,-հայտնել է Քրդստանի Հայրենասիրական միությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:

17 Апрель 2017 - 11:02 AMT
Могила, в которой захоронены 30 курдов-езидов, обнаружена в Иракском Курдистане в регионе Шенгал (Синджар). Об этом сообщил медиа-центр Патриотического союза Курдистана.
По данным Патриотического союза, после захвата Шенгала (Синджара) в августе 2014 года боевиками террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) населявшие регион курды-езиды подверглись геноциду. Было убито около 5 тысяч человек, до 7 тысяч женщин и детей угнаны в рабство, а более 400 тысяч езидов стали беженцами.
По данным мэра города Шенгала Махми Халил, на которого ссылается Патриотический союз Курдистана, с 2015 по 2016 год найдены останки 1646 езидов, ставших жертвами террористов «Исламского государства».
«В Шенгале найдена очередная братская могила, в которой захоронены более 30 езидов. Массовые захоронения были обнаружены бойцами Сил самообороны Шенгала (ССШ) на окраинах города», — сообщил Патриотический союз Курдистана, передает РИА Новости.