«Իսլամական պետության» պարագլուխ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիի հիմնական օգնականներից մեկը՝ «Կովկասի էմիրը» սպանվել է Մոսուլից դեպի արևմուտք գտնվող Թալ Աֆար քաղաքում:
Ինչպես հայտնում է Al Sumaria-ն սեփական անանուն աղբյուրի վրա հղումով, ԻՊ բարձրաստիճան անդամին «Աստված սպանել է» իր տան մոտ: Այդ կապակցությամբ ԻՊ գրոհայինները լայնածավալ գործողություն են սկսել հավանական մարդասպաններին գտնելու համար, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ըստ աղբյուրի, ԻՊ բարձրաստիճան անդամների հաճախակի դարձած սպանությունները կարող են վկայել խմբավորման ղեկավարության ներսում տարբեր ուղղությունների ներկայացուցիչների միջև աճող խորը հակասությունների մասին:
Ապրիլի 4-ին հայտնի դարձավ Մոսուլում Աբու Մուհաջիր ար Ռուսիի սպանության մասին, որը ՌԴ քաղաքացի էր: Նրա հետ սպանվեցին նաև օգնականները՝ 6 հոգի: Ապրիլի 1-ին ավիահարվածի հետևանքով սպանվեց Ալ Բաղդադիի մերձավոր դաշնակից Այադ ալ Ջումայլին:

Один из основных помощников главаря террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) Абу Бакра аль-Багдади по кличке «Эмир Кавказа» убит в городе Талль-Афар, расположенном к западу от Мосула.
Как этом сообщает телеканал Al Sumaria со ссылкой на собственный неназванный источник, высокопоставленный функционер ИГ был «убит Богом» возле дома, где он проживал. В связи с этим событием боевики начали широкомасштабную операцию по поиску вероятных убийц и прочесывают городские кварталы, пишет Lenta.ru.
По словам источника, неоднократные убийства высокопоставленных деятелей ИГ могут свидетельствовать о глубоких противоречиях между представителями различных течений внутри руководства группировки.
4 апреля сообщалось о ликвидации в Мосуле высокопоставленного боевика по имени Абу Мухаджира ар-Руси предположительно, гражданина России. Вместе с ним были убиты шесть его помощников.
Тремя днями ранее в результате авиаудара погиб Айяд аль-Джумайли, ближайший соратник аль-Багдади. Он был ликвидирован в городе Эль-Каим в граничащей с Сирией западной провинции Анбар. Террорист курировал в ИГ вопросы обеспечения безопасности.