ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանձնարարել է ստուգել արդյոք ԱՄՆ շահերից էր բխում Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցների չեղարկումը միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության շրջանակում: Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը:
Նախագահ Թրամփը կարգադրել է զննել Գործողությանների համապարփակ համատեղ ծրագիրը, որին մասնակցելու են տարբեր հաստատություններ Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավարությամբ: Զննության արդյունքում գնահատական կտրվի Իրանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկմանը և կորոշվի արդյոք դա կենսական անհրաժեշտություն էր ԱՄՆ շահերի համար:
Պետքարտուղարությունը հաստատել է, որ ապրիլի 18-ի դրությամբ Իրանը կատարում է իր պարտավորություններն ըստ պայմանավորվածության, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այնուամենայնիվ Թիլերսոնը կարծում է, որ Իրանը մասնակից է ահաբեկչության հովանավորմանը և տեղեկացրել է Կոնգրեսի անդամներին, որ ըստ նախագահւ կարգադրության գնահատվում է պատժամիջոցների չեղարկման նպատակահարմարությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ Հանրապետական և Դեմոկրատական կուսակցություններից մի խումբ սենատորներ Կոնգրեսի քննարկմանն են ներկայացրել Իրանի հրթիռային ծրագրին առնչություն ունեցող անձանց դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին օրինագիծը:
2017-ի հունվարի վերջում Իրանը միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռների փորձարկումներ անցկացրեց: Ի պատասխան դրան փետրվարի սկզբին ԱՄՆ-ն լրացուցիչ պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի դեմ՝ սև ցուցակում են 13 ֆիզիկական անձ և 12 ընկերություն տարբեր երկրներից, որոնք առնչություն են ունեցել հրթիռային ծրագրի կամ «Հեզբոլլահի» հետ:

US Secretary of State Rex Tillerson said he has told Congress of plans to review whether sanctions relief given to Iran as part of the 2015 nuclear deal was in US national security interests, AFP reports.
The notification came as the White House certified that Iran was complying with its commitments under the deal negotiated by former President Barack Obama, which is known as the Joint Comprehensive Plan of Action.
"Iran remains a leading state sponsor of terror through many platforms and methods," Tillerson wrote in a letter to Republican House Speaker Paul Ryan.
"President Donald J. Trump has directed a National Security Council-led interagency review of the Joint Comprehensive Plan of Action that will evaluate whether suspension of sanctions related to Iran pursuant to the JCPOA is vital to the national security interests of the United States."
The certification of Iran's compliance with the terms of the deal must be issued to Congress every 90 days. The latest notification was the first issued by the Trump administration.
The deal placed curbs on Tehran's nuclear program in exchange for the lifting of international sanctions.
Trump has repeatedly denounced the agreement, and in a January interview with the Times of London and Bild newspaper called it "one of the worst deals ever made."