«Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը» (SDF), որոնց կորիզը կազմում են քուրդ աշխարհազորայինները, շարունակում են գրոհել Տաբկա և Ռաքքա քաղաքները Սիրիայի հյուսիսում: Նրանց հաջողվել է առաջ շարժվել դեպի Տաբկայի կենտրոնը, սպանվել է ԻՊ 47 գրոհային:
SDF մարտիկները 1 կմ առաջ են անցել Այիդ Շահիր շրջանում և 500 մ՝ Ալեքսանդրիայի շրջանում: Մարտական գործողությունները 2 թաղամասում ընթացել են ամբողջ օրը, ԻՊ տասնյակ անդամներ են սպանվել, գրում է ՌԻԱ Նովոստին քրդական Firat գործակալության վրա հղումով:
Ապրիլի 18-ի երեկոյան ԻՊ-ն գրոհել է քրդերի դիրքերը քաղաքից դեպի հյուսիս-արևմուտք: Քրդերին հաջողվել է 2 մահապարտ ահաբեկչի ոչնչացնել: Քրդերին աջակցել է ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան՝ ավիացիան հարվածներ է հասցրել գրոհայիններին:
Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը (SDF) կազմված են քրդական ջոկատներից, ինչպես նաև տեղի արաբական ցեղերից: Գործողությունն իրականացվում է ԱՄՆ ավիացիայի և հատուկ նշանակության ուժերի աջակցությամբ: Իր հերթին դա բողոքների պատճառ հանդիսացավ պաշտոնական Դամասկոսի կողմից, որը շեշտում է, որ ամերիկացիները գործում են առանց Սիրիայի իշխանությունների հետ համաձայնեցման և նրանց ներկայությունը Սիրիայում ներխուժում է:

«Сирийские демократические силы» (SDF), основу которых составляет курдское ополчение, продолжают штурм городов Табка и Ракка на севере Сирии, им удалось продвинуться к центру Табки, ликвидированы 47 боевиков «Исламского государства» (ИГ). SDF помогает авиация международной коалиции.
Бойцы SDF продвинулись на 1 километр (к центру Табки) в районе Айид Шахир и на 500 метров в районе Александрия. Боевые действия в двух кварталах шли весь день, десятки членов ИГ убиты, пишет РИА Новости со ссылкой на курдское агентство Firat.
Стремясь прорвать осаду, боевики ИГ начали атаку на деревню Айид Кебир к югу от Табки. SDF отбили атаку, еще пять боевиков ИГ были убиты.
Вечером 18 апреля ИГ атаковало позиции SDF к северо-западу от города. Курдам удалось ликвидировать двоих террористов-смертников. Помощь в отражении атаки оказала авиация международной коалиции под руководством США – самолеты нанесли удар по боевикам. По данным агентства, около 20 боевиков погибли в одном из зданий. Бои в Табке продолжаются, отмечает агентство.
Освобождение города Табка и «сирийской столицы» ИГ Ракки является частью объявленной «Сирийскими демократическими силами» операции «Гнев Евфрата».
Основой «Сирийских демократических сил» являются курдские отряды, а также ополчения местных арабских племен. Операция идет при поддержке американской авиации и спецназа. Это вызвало протесты официального Дамаска, который подчеркивает, что американцы действуют без согласия сирийских властей, и их присутствие на севере Сирии, по сути, является интервенцией.