Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) գլխավոր տնօրեն Ահմեդ Ույումջյուն հայտարարել է, որ ապրիլի 4-ին գազային հարձակման ժամանակ սիրիական Իդլիբում կիրառվել է զարին կամ նման մի նյութ: Կազմակերպության ղեկավարի խոսքերը մերջբերել են բրիտանական պատվիրակության անդամները:
Նրանք պնդում են, որ այդ տվյալները ստացվել են անհրաժեշտ հետազոտություններից հետո, գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Ապրիլի 13-ին հայտնի դարձավ, որ Սիրիայի իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել ապահովելու ՔԶԱԿ փորձագետների մուտքը Շայրաթ ավիաբազա, որտեղ իբր պահվում է զարինը, որը կիրառվել է Հան Շեյխուն քաղաքում:
Ապրիլի 4-ի առավոտյան տասնյակ մարդիկ են զոհվել սիրիական Իդլիբ գավառի Հան Շեյխուն քաղաքի ռմբակոծության հետևանքով: Տուժածների շատերի մոտ առկա էին քիմիական ծանր թունավորման ախտանիշներ: 30 տուժած տեղափոխվել էր հարևան Թուրքիա, որտեղ նրանցի 3 մահացել է:

19 Апрель 2017 - 12:44 AMT
Генеральный директор Организации по запрещению химического оружия (ОХЗО) Ахмет Узюмджю заявил, что при газовой атаке 4 апреля в сирийском Идлибе использовался зарин или его аналог. Слова руководителя организации процитировали представители британской делегации.
Они утверждают, что эти данные получены после проведения необходимых анализов, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
13 апреля сообщалось, что власти Сирии выразили готовность предоставить экспертам ОЗХО доступ на авиабазу Шайрат, на которой якобы хранится зарин, примененный при атаке в городе Хан-Шейхун.
4 апреля сирийская оппозиция заявила о применении правительственными сирийскими силами химического оружия в провинции Идлиб, в результате чего 87 человек погибли и более 200 пострадали. Дамаск свою причастность к инциденту отверг, однако в ночь на 7 апреля президент США Дональд Трамп отдал приказ о нанесении ракетного удара по аэродрому Шайрат, используемому сирийской правительственной авиацией. По объекту было выпущено 58 крылатых ракет. По мнению Вашингтона, именно с этой авиабазы взлетели самолеты с запрещенными боеприпасами на борту.