Միջուկային ծրագրի հարցով Իրանի հետ գործարքը ձախողվել է: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը:
«Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը» անհաջողության է մատնված, քանի որ չի հասնում իր նպատակին՝ Իրանի ոչ միջուկային կարգավիճակին: Այն միայն հետաձգում է միջուկային պետություն դառնալու նպատակը: Այդ գործարքն անցյալի ձախողումն է, ինչը հանգեցրեց ներկայիս անխուսափելի սպառնալիքին Հյուսիսային Կորեայի կողմից»,-ասել է պետքարտուղարը:
2016-ի հունվարի 16-ին չեղարկվել են 2005-ից ի վեր Իրանի դեմ գործող միջազգային պատժամիջոցները:Պատժամիջոցները չեղարկվեցին ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցի հրապարակումից հետո, որով հաստատվեց, որ Իրանը լիովին կատարում է «վեցյակի» հետ համաձայնության շրջանակում ստանձնած պարտավորությունները:
Թիլերսոնը նաև կոչ է արել արձագանքել Թեհրանից բխող սպառնալիքներին: Ըստ նրա Իրանի հարցում «ռազմավարական համբերության» քաղաքականությունը կարող է ձախողված համարվել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ապրիլի 19-ին Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Շոն Սփայսերն ասել էր, որ ԱՄՆ գերատեսչությունը 90 օրվա ընթացքում Դոնալդ Թրամփի համար խորհուրդներ կմշակի Իրանի հետ միջուկային գործարքի վերաբերյալ: Ինքը նախագահն, ըստ Սփայսերի, կասկածներ ունի նման համաձայնագրի նպատակահարմարության առումով:

Сделка с Ираном по ядерной программе потерпела неудачу. Об этом заявил госсекретарь США Рекс Тиллерсон.
«СВПД (совместный всеобъемлющий план действий — ред.) терпит неудачу в достижении своей цели — неядерного статуса Ирана. Это только откладывает их цель стать ядерным государством. Эта сделка представляет провальный подход прошлого, что привело нас к нынешней неизбежной угрозе от Северной Кореи», — сказал Тиллерсон на пресс-конференции, пишет РИА Новости.
Госсекретарь также призвал реагировать на угрозы, исходящие от Тегерана. По его словам, политика «стратегического терпения» в отношении Ирана оказалась «неудачной».
Ранее официальный представитель Белого дома Шон Спайсер рассказал, что американские ведомства в течение 90 дней разработают для Дональда Трампа рекомендации по ядерной сделке с Ираном. Сам президент, по словам Спайсера, сомневается в целесообразности соглашения.
В июле 2015 года Тегеран и «шестерка» международных посредников договорились об урегулировании проблемы иранского атома. Тогда стороны приняли план действий, выполнение которого снимает с Ирана введенные со стороны Совбеза ООН, США и Евросоюза санкции.