Ալբանիայում չեն կարողացել նախագահ ընտրել թեկնածուների բացակայության պատճառով: Իշխող կուսակցությունը վարչապետ Էդի Ռամոյի գլխավորությամբ որոշել է թեկնածու չառաջադրել քվեարկության առաջին փուլում:
«Մենք թեկնածուներ չենք առաջադրել, ցույց տալու համար ընդդիմության հետ նոր նախագահի ընտրության հարցում գործակցելու մեր ցանկությունը, հասնելու համար կոնսենսուսի Ալբանիայի բոլոր քաղաքական ուժերի հետ»,-հայտարարել է խորհրդարանի նախագահ Իլիր Մետան, գրում է ՌԻԱ Նովոստին Ֆրանս Պրեսի վրա հղումով:
Թեկնածուների առկայության դեպքում նրանցից մեկի հաղթանակի համար հարկավոր կլիներ առնվազն 84 պատգամավորի աջակցությունը 140-ից: Եթե 5 ռաունդից հետո նախագահ այդպես էլ չընտրվի, գործող խորհրդարանը կլուծարվի:
Ալբանիայի ընդդիմությունը բոյկոտում է խորհրդարանը փետրվարի սկզբից՝ պահանջելով անցումային կառավարություն ստեղծել նախապատրաստելու համար ազատ և ազնիվ ընտրությունների անցկացումը:

20 Апрель 2017 - 07:50 AMT
Парламент Албании не смог избрать президента, так как правящая партия во главе с премьер-министром Эди Рамой приняла решение не выдвигать кандидатов в первом раунде голосования.
«Мы не предложили кандидатов с целью продемонстрировать наше желание вести диалог с оппозицией по вопросу избрания нового президента, чтобы достичь консенсуса со всеми политическими силами Албании», — заявил председатель парламента Илир Мета, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Франс Пресс.
При наличии кандидатов на пост президента для победы одного из них нужна поддержка не менее 84 депутатов из 140. Если после пяти раундов главу государства так и не выберут, действующий парламент будет распущен.
Оппозиция Албании бойкотирует парламент с середины февраля, требуя созвать переходное правительство для подготовки свободных и честных выборов.