Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը չի մասնակցի մայիսին կայանալիք նախագահական ընտրություններին: Ապրիլի 20-ին նման որոշում է կայացրել Պաշտպանների խորհուրդը կամ Դիտորդական խորհուրդը, որը խորհրդարանի կողմից ընդունվող որոշումները վերահսկող կառավարման մարմին է, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի վաղ Ահմադինեժադն ասել էր, որ չի առաջադրի իր թեկնածությունը՝ հետևելով Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Համենեիի խորհրդին: Սակայն, այնուհետև նախկին նախագահն անսպասելի փոխեց իր կարծիքն ու ապրիլի 12-ին գրանցվեց ներքին գործերի նախարարությունում ընտրություններին մասնակցելու համար: Գործելով հոգևոր առաջնորդի դեմ՝ Ահմադինեժադն հաջողելու քիչ շանսեր ունի, քանի որ Խորհրդի անդամներից կեսին Համենեին է նշանակում:
Այսպիսով ընտրություններին կմասնակցի 6 թեկնածու, այդ թվում գործող նախագահ Հասան Ռոուհանին, որը զբաղեցնում է այդ պաշտոնը 2013-ից:
Ահմադինեժադն երկու անգամ է նախագահել անընդմեջ՝ 2005-2013թթ.: Ընտրություններն Իրանում կայանալու են մայիսի 19-ին:

Экс-президент Ирана Махмуд Ахмадинежад не примет участие в предстоящих в мае президентских выборах в Иране. Такое решение 20 апреля принял Совет стражей (или Наблюдательный совет – орган управления, осуществляющий контроль принимаемых парламентом законов – ред.), пишет Deutsche Welle.
Ранее Ахмадинежад заявлял, что не будет выдвигать свою кандидатуру, после того как его отговорил от этого духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. Однако затем бывший президент внезапно изменил решение и 12 апреля зарегистрировался в министерстве внутренних дел для участия в президентских выборах. Действуя вопреки воле духовного лидера, Ахмадинежад оставил себе мало шансов на успех, поскольку половину членов Совета стражей назначает Хаменеи.
Таким образом, всего в выборах примут участие шесть кандидатов, в том числе и действующий президент Хасан Роухани, занимающий этот пост с 2013 года.
Ахмадинежад был президентом Ирана два срока подряд – с 2005 по 2013 год. Выборы пройдут в Иране 19 мая.