«Ծառուկյան» դաշինքը կոալիցիա չի կազմել, հետևաբար՝ ընդդիմություն է: Այս մասին ասել է դաշինքի առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը՝ Ծիծեռնակաբերդում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ԱԺ-ում հայտարարելու են, որ ընդդիմություն են, Ծառուկյանն ասել է. «Եթե կոալիցիա չենք, ուրեմն ընդդիմություն ենք։ Հիմա տեսա՞ք, որ ընդդիմություն ենք։ Ընդդիմությունը միայն ցեխ շպրտելը չի, պետք է կարողանան գործ անեն, որ մարդկանց կյանքում փոփոխություն լինի։ Մարդկանց վիրավորելով երկիր չի կառուցվում»։
2012-ին Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունը հայտարարում էր, որ ընդդիմություն չէ, այլ՝ այլընտրանք:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ ԱԺ ընտրություններում «Ծառուկյան» դաշինքի հավաքած ձայները չեն կարող երաշխիք լինել խոստացված ներդրումների կատարման համար:
Խոսելով նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում 15 միլիարդ դոլարի ներդրման խոստումի մասին, Ծառուկյանը նշել է, որ իրենք ընտրություններում ստացել են միայն 29-30 տոկոս ձայն, և ինքը չի կարող երաշխիքներ տալ այն մարդկանց, ովքեր խոստացել էին ներդրումներ կատարել. «Այս հարցում պետք է սպասել հաջորդ ընտրություններին», մեջբերում է Ա1+-ը։
ԱԺ ընտրություններում «Ծառուկյան դաշինքը» ստացել էր 428.892 քվե կամ 27.35%-ը:
Նա նաև նշել է, որ իրենք դեռ որոշում չեն կայացրել, թե ով է Ծառուկյան դաշինքից զբաղեցնելու ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնը. «Ոչ մի բան էլ դեռ որոշված չէ, որովհետև գործը դեռ Սահմանադրական դատարանում է»։

The Tsarukyan bloc hasn’t formed a coalition and is therefore the opposition, the bloc leader Gagik Tsatukyan said at Tsitsernakaberd, the memorial to Genocide victims.
Asked whether the bloc made a relevant announcement at the National Assembly, Tsarukyan replied: “Not being a part of the coalition makes us the opposition. The opposition is not about throwing dirt or staging provocation, it’s about being effective enough to bring changes to people’s lives.”
In 2012, the Tsarukyan-led Prosperous Armenia party declared themselves “an alternative, rather than the opposition.”
He also stated that the votes collected by the bloc at parliamentary election were not enough to guarantee the $15 billion investment in the Armenian economy, as mentioned in his electoral pledge. “The 29-30% of votes is not enough of a guarantee for the prospected investors. So we’ll need to wait till the next elections,” A1+ quoted him as saying.
At the elections to the national Assembly the Tsarukyan bloc secured 428.892 (27.35%) votes.
He also noted that no decision has yet been made regarding the position of the deputy parliament speaker to be taken by a Tsarukyan bloc representative.