Երեք անկախ փորձագետից կազմված հանձնաժողովը կհետաքննի Եվրոպայի խորհրդի պատգամավորների հասցեին հնչող կոռուպցիոն մեղադրանքները: Ինչպես ապրիլի 24-ին ասել է գերմանացի քաղաքական գործիչ Ֆրանկ Շվագեն, ԵԽ նախագահությունն այդ մասին որոշումը կայացրել է ձայների մեծամասնությամբ:
Հանձնաժողովի կազմում կարող են ընդգրկվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախկին դատավորներ:
Ավելի վաղ ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովի անդամներին մեղադրել էին պաշտոնական Բաքվից թանկարժեք նվերներ (այդ թվում՝ խավիար, մետաքսե գորգեր, թանկարրժեք զարդեր և թանկարժեք ժամացույցներ) և կանխիկ գումար ստանալու մեջ՝ Ադրբեջանում այլախոհների քաղաքական հետապնդումը դատապարտող բանաձևի ընդունումը կանխելու դիմաց, գրում է Deutsche Welle-ն:
2013-ին Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների մասին բանաձևի նախագիծը, որը կազմվել էր գերմանացի պատգամավոր Քրիստոֆ Շտրեսերի զեկույցի հիման վրա, անսպասելի կերպով մերժվեց:
ESI գիտահետազոտական կենտրոնի ղեկավար Հերալդ Կնաուսը նշել է, որ հետաքննությունը ուշացած է: Ըստ նրա, ESI-ն դեռ 2012-ին էր պատմել, թե ինչպես է Ադրբեջանը ճնշում գործադրում ԵԽ վրա: 2016-ի դեկտեմբերին կազմակերպությունը գործի մի շարք մանրամասներ է հրապարակել, սակայն ԵԽԽՎ ղեկավար, իսպանացի Պեդրո Ագրամունտը ոչ մի կերպ չէր արձագանքել մեղադրանքներին:

Комиссия из трех независимых экспертов займется расследованием коррупционных обвинений в адрес парламентариев Совета Европы (СЕ). Как рассказал 24 апреля немецкий политик Франк Швабе, президиум СЕ принял соответствующее решение большинством голосов. В состав комиссии могут войти бывшие судьи Европейского суда по правам человека.
Ранее членов Парламентской ассамблеи СЕ обвинили в том, что они получали от представителей официального Баку дорогие подарки (включая икру, шелковые ковры, драгоценности и дорогостоящие часы) и наличные деньги в обмен на предотвращение принятия резолюции, осуждающей политическое преследование инакомыслящих в Азербайджане, пишет Deutsche Welle.
В 2013 году проект резолюции о политзаключенных в Азербайджане, составленный на основании доклада немецкого депутата Кристофом Штрессером, был неожиданно отклонен.
Глава научно-исследовательского центра ESI Геральд Кнаус заметил, что расследование «запоздало». По его словам, ESI еще в 2012 году рассказал, как Азербайджан пытался оказывать давление на СЕ. В декабре 2016 года организация опубликовала еще ряд подробностей дела, однако глава ПАСЕ, испанец Педро Аграмунт, никак не ответил на обвинения.
Парламентская ассамблея Совета Европы собирается на пленарные заседания, проходящие в Страсбурге, 4 раза в год. В число депутатов входят 324 представителя 47 европейских стран.