Իրաքի կառավարական ուժերն ապրիլի 25-ին «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից ազատագրել են Մոսուլի արևմտյան մասի ամենած շրջանը: Այդ մասին հայտնել է AP գործակալությունն իրաքյան բանակի բարձրաստիճան հրամանատարի վրա հղումով՝ ամենամեծը համարելով այդ հաղթանակը Մոսուլի համար մարտերի մի քանի ամսվա ընթացքում:
Աթ Թանեկ շրջանն ամբողջությամբ ազատրագրվել է և գտնվում է Իրաքի ուժայինների հսկողության տակ: Այդ մասին գործակալությանն է ասել հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատար Աբդուլ Վահաբ աս Սաադինգրում է dw.com-ը:
Նույն օրը իրաքյան շիա աշխարհազորայինների զինյալ կազմավորումները, որոնք գործակցում են կառավարության հետ, նոր գրոհ են սկսել ԻՊ դիրքերի ուղղությամբ Մոսուլից դեպի հարավ գտնվող Հաթրա քաղաքի ուղղությամբ: Գրոհը ընթանում է 3 ուղղությամբ՝ Իրաքի ՌՈՈւ աջակցությամբ:
Մինչդեռ Սիրիայում ընդդիմադիր քրդա-արաբական դաշինքը հսկողություն է հաստատել երկրի հյուսիսում Տաբկա քաղաքի կարևոր շրջանում: Ազատագրվել է քաղաքի 40 տոկոսը:
Ավելի վաղ Իրաքի նախագահը հումանիտար աղետ է անվանել այն, ինչ կատարվում է Մոսուլում: Ըստ Իրաքի նախագահի, «հումանիտար վիճակը միանշանակ բարդ է, սակայն խելամիտ չի լինի Մոսուլը թողնել ահաբեկիչների ձեռքում, որպեսզի այն ահաբեկիչների ակտիվության վայր դառնա: Դրա դեմ պայքարել է պետք, այդ պայքարն իր գինն ունի»: Ըստ միջազգային կազմակերպության, Հին քաղաքում մնում է մոտ 400.000 խաղաղ բնակիչ, որոնք շրջափակման դեպքում կարող են զրկվել ջրից ու սննդամթերքից:

Иракские правительственные войска 25 апреля вытеснили боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) из крупнейшего района западной части Мосула. Об этом сообщил высокопоставленный командир иракской армии, назвав эту победу крупнейшей за все несколько месяцев боев за Мосул.
Район ат-Танек «целиком освобожден и находится под полным контролем» иракских силовиков, сказал агентству командир частей специального назначения Абдул Вахаба ас-Саади, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство AP.
В тот же день, 25 апреля, вооруженные формирования иракских ополченцев, сотрудничающие с правительством, в основном состоящие из шиитских бойцов, начали новое наступление на позиции ИГ в городе Хатра к югу от Мосула. Наступление ведется с трех сторон при поддержке с воздуха ВВС Ирака.
Восточная часть Мосула была объявлена полностью освобожденной от ИГ в январе, а операция по возвращению города под контроль Багдада началась в октябре 2016 года.
Между тем в Сирии оппозиционный курдско-арабский альянс «Сирийские демократические силы» 25 апреля установил контроль над ключевым районом города Табка на севере страны, который удерживали боевики ИГ.
Курдские вооруженные формирования освободили от ИГ 40 процентов территории города, вытеснив террористов в северные кварталы. Табка находится в 55 километрах от последнего крупного оплота ИГ в Сирии – города Ракка.