Չեխիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն արժեքավոր ներդրում էցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում։ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մեկնաբանել է Չեխիայի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Չեխիայի խորհրդարանն դատապարտել է Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում ապրիլի 25-ին կատարված գրառումով հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Չեխիայի խորհրդարանը քիչ առաջ 104 ձայնով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը»,- գրել է նա:
«Հայաստանը ողջունում է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության և մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունումը։
Չեխիայի Պատգամավորների պալատի բանաձևը՝ երկրի նախագահ Միլոշ Զեմանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունների հետ միասին, հանդիսանում են Չեխիայի Հանրապետության արժեքավոր ներդրումը ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործում։

Признание Геноцида армян парламентом Чехии – ценный вклад в высокое дело предупреждения геноцидов и преступлений против человечества. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, прокомментировав признание Палатой депутатов парламента Чехии Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
Парламент Чехии 25 апреля осудил Геноцид армян, совершенный Османской империей в 1915 году. Об этом сообщил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян. «Палата депутатов парламента Чехии 104 голосами за «признала Геноцид армян», — написал он в своем микроблоге в Twitter.
«Армения приветствует принятие Палатой депутатов парламента Чехии резолюции о признании и осуждении Геноцида армян и других преступлений против человечества.
Резолюция Палаты депутатов парламента Чехии вместе с осуждающими Геноцид армян заявлениями президента этой страны Милоша Земана – ценный вклад Чешской Республики в высокое дело предупреждения геноцидов и преступлений против человечества», – заявил Налбандян.