Քրոնիկ հոգնածության խորհրդավոր ախտահարման զարգացման պատճառները մանրէների որոշակի շտամերն են, որոնց անոմալ մեծ քանակությունն աղիներում ստիպում է մարդուն մշտապես հոգնած զգալ իրեն: Այդ մասին ասվում է Microbiome ամսագրում հրապարակված հոդվածում:
«Հնարավոր է, որ քրոնիկ հոգնածությունը զարգանում է այնպես, ինչպես քրոնիկ ցավերը աղիներում, որոնք առաջանում են ուղեղի և աղիների միջև երկկողմ «հաղորդակցության» խախտման դեպքում: Բացահայտելով մանրէներին, որոնք սովորաբար առաջացնում են այդ խնդիրները, մենք մի քայլով մոտեցանք քրնիկ հոգնածության ճիշտ ախտորոշմանն ու բուժման միջոցների ստեղծմանը»,-ասել է Բրենտ Ուիլյամսը Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանից:
Վերջին տարիներին գրանցվում է քրոնիկ հոգնածության ախտահարումից տառապող մարդկանց աճ: Հիվանդները բողոքում են հոգնածությունից, անքնությունից, գլխացավերից, հաճախակի կծկումներից: Չնայած տևական որոնումներին, հետազոտողները չէին կարողանում գտնել այդ ամենի պատճառը, շատերը սկսեցին կարծել, որ պատճառները հոգեբանական են:
Միայն վերջերս գիտնականները պարզեցին, որ հիվանդությունը զարգանում է մշտական արտակարգ իրավիճակի պատճառով նյարդային համակարգի խափանման հետևանքով, որի պատճառով օրգանիզմում զարգանում են բորբոքային գործընթացներ, որոնք նաև ողնուղեղի վրա են ազդում:
Ուիլյամսն ու իր գործընկերները պարզել են, թե որ մանրէներն են նման խնդիրներ առաջացնում՝ հետազոտելով արյան քիմիական բաղադրությունն ու միկրոֆլորան 50 առողջ մարդու և նույնքան քրոնիկ հոգնածությունից տառապողների մոտ:
Պարզվել է, որ հիվանդ և առողջ մարդկանց միկրոֆլորան և արյունը բավականին շատ էին տարբերվում, և տարբերությունները բոլոր հիվանդների մոտ գրեթե նույնն էին, ինչը մատնանշում էր հիվանդության կենսաբանական պատճառները:
Օրինակ, հիվանդների աղիներում նկատվել է Alistipes մանրէների մեծ կուտակում և Bacteroides ցեղատեսակի անհայտ միկրոբների կուտակում, իսկ Bacteroides vulgates մանրէների քանակը, հակառակը, շատ ցածր է եղել:

Scientists at the Center for Infection and Immunity (CII) at Columbia University's Mailman School of Public Health have discovered abnormal levels of specific gut bacteria related to chronic fatigue syndrome/myalgic encephalomyelitis, or ME/CFS, in patients with and without concurrent irritable bowel syndrome, or IBS.
Findings are published in the journal Microbiome.
The study is among the first to disentangle imbalances in the gut bacteria in individuals with ME/CFS and IBS. ME/CFS is a complex, debilitating disorder characterized by extreme fatigue after exertion and other symptoms including muscle and joint pain, cognitive dysfunction, sleep disturbance, and orthostatic intolerance. Up to 90 percent of ME/CFS patients also have IBS.
The researchers followed 50 patients and 50 matched healthy controls recruited at four ME/CFS clinical sites. They tested for bacterial species in fecal samples, and for immune molecules in blood samples.
They report:
- Levels of distinct intestinal bacterial species–Faecalibacterium, Roseburia, Dorea, Coprococcus, Clostridium, Ruminococcus, Coprobacillus–were strongly associated with ME/CFS; their combined relative abundance appeared to be predictive of diagnosis
- Increased abundance of unclassified Alistipes and decreased Faecalibacterium were the top biomarkers of ME/CFS with IBS; while increased unclassified Bacteroides abundance and decreased Bacteroides vulgatus were the top biomarkers of ME/CFS without IBS
- An analysis of bacterial metabolic pathways associated with disturbances in gut bacteria revealed distinct differences between ME/CFS and ME/CFS subgroups relative to healthy controls
- In ME/CFS subgroups, symptom severity measures, including pain and fatigue, correlated with the abundance of distinct bacterial types and metabolic pathways
- No changes were observed in immune markers–a finding that may reflect the dearth of participants who had been ill for a short time; earlier research suggests immune changes may only be evident when comparing short and long duration cases