Թուրքիան թույլ չի տա, որ Վրաստանի ավիացիոն ոլորտը զարգանա: Այդպիսի հայտարարություն է արել վրացական Air Georgia ընկերության ղեկավար Գեորգի Կոդուան:
Նա հավելել է, որ թուրքական TAV ընկերությունը, որը Թբիլիսիի օդանավակայանի կառավարիչն է, շահագրգռված չէ, որ Վրաստանը վերածվի միջազգային ավիահանգույցի:
Ըստ նրա, Թբիլիսիի օդանավակայանի թուրք կառավարիչը շահագրգռված էչ, որ Վրաստանի ավիացիոն ոլորտն արագ զարգանա: «Թուրքական TAV-ը ֆենոմեն է: Ոչ մի վրացական ավիաընկերություն չի կարող մրցել «Թուրքական ավիաուղիների» հետ, որոնք եղանակ են ստեղծում վրացական ավիացիոն շուկայում: TAV-ը ձգտում է, որ Թուրքիան լինի տարածաշրջանի ավիացիոն կենտրոնը, իսկ Վրաստանն ուղղակի սատելիտը: Սա հստակ ծրագիր է, որը կյանքի է կոչվում, և եթե Վրաստանի կառավարությունը չմիջամտի, իրավիճակը չի փոխվի»,-ասել է Կոդուան, գրում է վրացական Commersant-ը:
«100 տարում էլ չենք հասնի, քանի որ TAV-ը առաջ է մղում Թուրքիայի շահերը և թույլ չի տա, որ Վրաստանն ուղիղ կապ ունենա Եվրոպայի և Ասիայի հետ»,-ասել է Կոդուան:
Ըստ նրա, եթե ամեն ինչ շարունակվի այս տեմպերով, ապա Վրաստանին 20-30 տարի կպահանջվի «Թուրքական ավիաուղիներին» մի փոքր մոտենալու համար:
«Թուրքական ավիաուղիները» մոտ 1000 չվերթ են իրականացնում բոլոր ուղղություններով, նրանց ուղևորահոսքը տարվա կտրվածքով հասնում է 50-70 մլն մարդու:

Турецкая компания TAV, управляющая тбилисским аэропортом не заинтересована в том, чтоб превратить Грузию в международный авиахаб. Об этом заявил глава грузинской авиакомпании Air Georgia Георгий Кодуа.
В то же время бизнесмен заявляет, что нынешний оператор тбилисского аэропорта – турецкая компания TAV – незаинтересована в том, чтоб Грузия становилась международным авиахабом, а авиационная индустрия быстро развивалась, передает «Коммерсант».
«TAV – это своеобразный феномен. Ни одна грузинская авиакомпания на сегодняшний день не сможет конкурировать с «Турецкими авиалиниями», которые делают погоду на грузинском авиационном рынке. TAV всячески стремится к тому, чтоб именно Турция была авиационным центром региона, а Грузия была бы просто саттелитом. Это четкий план, который осуществляется, и если правительство Грузии не вмешается в ситуацию, то она не изменится» – заявил Кодуа.
По его словам, если все продолжится в нынешних темпах, то Грузии понадобится 20-30 лет, чтоб хоть как-то приблизиться к «Турецким авиалиниям».
«Догнать не получится и за 100 лет, так как для того, чтоб Грузия напрямую была связана с Европой и Азией, нужна революция в авиации, а TAV, который лоббирует интересы Турции, этого не допустит» – заявил он.
«Турецкие авиалинии» осуществляют около 1000 рейсов по всему миру, их пассажиропоток составляет 50-70 млн человек в год.