Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի հետ սահմանից ոչ հեռու շարունակվում են քուրդ աշխարհազորայինների բախումները թուրքական բանակիմիջև: YPG քրդական ջոկատները հայտնել են Աֆրինում 17 թուրք զինվորի ոչնչացման մասին:
YPG աղբյուրը հայտարարել է, որ 17 թուրք զինվոր է սպանվել, ևս 3-ը՝ վիրավորվել: YPG նաև ոչնչացրել է թուրքական բանակի զրահափոխադրիչ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին քրդական Firat գործակալության վրա հղումով:
Ըստ աղբյուրի, դա տեղի է ունեցել քրդական Աֆրին շրջանի Ռաքո և Շիյե գյուղերի մոտ:
Ավելի վաղ քրդերը հայտարարել էին Թել Աբյադ քաղաքի մոտ թուրքական տանկ, զարահափոխադրիչ ու ռադարով մեքենա ոչնչացնելու մասին:
Բախումները քուրդ աշխարհազորայիննրի և թուրքական բանակի միջև թեժացան ապրիլի 25-ին, երբ թուրքական ավիացիան հարվածներ հասցրեց քրդերի դիրքերին Սիրիայի հյուսիսում և Իրաքում: Թուրքիան համարում է, որ քուրդ աշխարհազորայինները կապված են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ: Թուրքիայի հարվածների հետևանքով 70 քուրդ մարտիկ է զոհվել: Ընդ որում, հենց քրդական խմբավորումներն են միջազգային կոալիցիայի հետ համատեղ պայքարում սիրիական Տաբկա և Ռաքքա քաղաքների ԻՊ գրոհայիններից ազատագրելու համար:

28 Апрель 2017 - 06:56 AMT
На севере Сирии у границы с Турцией продолжаются столкновения курдских формирований с турецкой армией, курдское ополчение YPG сообщило о гибели 17 турецких солдат в боях за кантон Африн.
Источник YPG заявил, что 17 турецких солдат были убиты и трое получили ранения, YPG также уничтожили бронетранспортер турецкой армии, передает РИА Новости со ссылкой на курдское агентство Firat.
По данным источника, это произошло в районе деревень Рако и Шийе курдского кантона Африн.
Ранее курды сообщали об уничтожении турецких танка, бронетранспортера и машины с радаром в районе города Тель-Абьяд (курдское название Гире Спи).
Обострение между курдскими повстанцами и турецкой армией произошло после того, как турецкая авиация 25 апреля произвела бомбардировку позиций курдских повстанцев на севере Сирии и Ирака. Турция считает их связанными с запрещенной в стране Рабочей партией Курдистана. По данным турецкого генштаба, погибло 70 курдских бойцов.
При этом именно эти курдские группировки совместно с международной коалицией ведут освобождение сирийских городов Табка и Ракка от ИГ.