Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Անկարան մտադիր է նվազագույնի հասցնել ֆինանսական փոխանցումները Եվրոպայի խորհրդի բյուջե:
«Մենք կնվազեցնենք մեր փոխանցումները ԵԽ բյուջե, նվազագույն գումարը կվճարենք: Քննարկվում է ԵԽ մեր պատվիրակության գործուղման անհրաժեշտության հարցը, կան նաև այլ քայլեր, որոնց մենք կարող ենք դիմել: Թող իմանան, որ նրանք ափսոսելու են կայացրած քաղաքական որոշման համար», -ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը TGRT հեռուստաալիքի վրա հղումով:
Նախարարը նկատի ուներ ԵԽԽՎ վերջերս կայացրած որոշումը Թուրքիայում քաղաքական և իրավական իրավիճակի մշտադիտարկման վերսկսման վերաբերյալ:
Հիշեցնելով, որ ԵՄ-ում բանավեճ է ընթանում Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունների կասեցման մասին, Չավուշօղլուն հայտարարել է. «Խնդրեմ, կասեցրեք»:
«Եթե կարող եք, արեք դա: Մենք էլ կպատասխանենք ինչպես հարկն է: Մենք ԵՄ հետ համաձայնագիր ենք կնքել փախստականների վերաբերյալ, և եթե չստանանք այն, ինչ ուզում ենք ԵՄ հետ առանց վիզաների ռեժիմի մասով, ապա կչեղարկենք համաձայնագիրը»,-ասել է թուրք նախարարը՝ նշելով, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը ճանապարհային քարտեզ ունի այդ զարգացումների համար:
«Մեր նախագահը շատ մտահոգված է Թուրքիայի հարցում ԵՄ մոտեցումներով: Նրանք միայն խոսում են, իսկ արդյունք չկա: Եթե հարկ լինի, հանրաքվե կանցկացնենք, որպեսզի ժողովուրդը որոշի, պետք է կասեցնել բանակցությունները, թե՝ ոչ: Եվ եթե գնանք դրան, ժողովուրդը կասի՝ կասեցրեք», – ասել է Չավուշօղլուն:

Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара намерена вносить минимум средств в бюджет Совета Европы (СЕ). Его высказывания, сделанные в беседе с журналистами по возвращении из поездки в Узбекистан, цитирует телеканал TGRT.
«Мы снизим наши вливания в бюджет СЕ, будем платить минимальную сумму. Обсуждается вопрос о необходимости направления в СЕ нашей делегации, есть и другие шаги, на которые мы можем пойти. Пусть знают, что они пожалеют из-за принятого ими политического решения», – сказал он, передает ТАСС.
Министр имел в виду недавнее решение Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) возобновить процедуру мониторинга политической и правовой ситуации в Турции, которая была завершена в 2004 году.
Напомнив о том, что в ЕС идет дискуссия об остановке переговоров о вступлении в него Турции, Чавушоглу заявил: «Пожалуйста, останавливайте».
«Если можете, то делайте это. Мы же ответим, как полагается, в долгу не останемся. Мы с ЕС заключили соглашение по мигрантам, и если не получим того, чего хотим в вопросе безвизового режима с союзом, то отменим его», – сказал министр, отметив, что у руководства Турции «есть дорожная карта», касающаяся перспектив отмены виз с ЕС.
«Наш президент очень обеспокоен подходами ЕС к Турции. Они все пудрят нам мозги, и нет никакого результата. Если надо, мы пойдем на референдум, чтобы народ решил, надо ли останавливать переговоры. И если мы пойдем на голосование, то народ скажет "останавливайте», – заявил Чавушоглу.