Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը դիմել է տարբեր կրոնների ներկայացուցիչներին՝ կոչ անելով միավորել ջանքերը «Աստծո անվան տակ» կատարվող բռնության ցանկացած դրսևորման, ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարի համար: Այդ մասին Պապը հայտարարել է Եգիպտոսի մայրաքաղաք Կահիրեում, որտեղ գտնվում էր ապրիլի 29-ին պատմական այցով, հայտնում է Վատիկանի ռադիոն:
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը ելույթ է ունեցել աշխարհի առաջատար իսլամական ուսումնական հաստատություննեից մեկում՝ Ալ Ազհար համալսարանում:
Հռոմի պապը, որը մասնակցում է Կահիրեում ընթացող Խաղաղության միջազգային կոնֆերանսին, զգուշացրել է նաև պոպուլիզմի վտանգների մասին միջազգային կայունության համար:
Ավելի վաղ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը ելույթ էր ունեցել հայտնի TED (Technology, Education, Design) կոնֆերանսում: Իր խոսքում Ֆրանցիսկոսը համերաշխության կոչ է արել, հորդորել է պայքարել «աղբի մշակույթի» դեմ:

Папа Римский Франциск обратился к представителям всех религий с призывом объединиться для совместной борьбы против любых форм насилия и террора, «которые совершаются во имя Бога». Об этом понтифик заявил в столице Египта, которую посетил 28 апреля с историческим визитом, передает радио Ватикана.
Глава Римско-католической церкви выступил в одном из ведущих исламских учебных заведений мира – Университете аль-Азхар.
Папа Франциск, принимающей участие в каирской Международной конференции по миру, также предупредил об опасностях популизма для международной стабильности.
Читайте также: Папа Римский на конференции TED призвал бороться с «культурой мусора» и поддержал креативность