Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատ» կուսակցությունը և «Ոտքի, Ֆրանսիա» շարժումը որոշել են նախընտրական դաշինք ստեղծել նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլին ընդառաջ: Այդ մասին ապրիլի 29-ին հայտարարել են առաջնորդներ Մարին Լե Պենը և Նիկոլյա Դյուպոն-Էնյանը համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Մենք ստեղծում ենք մեծ հանրապետական և հայրենասիրական դաշինք: Մենք միասին կպայքարենք մեր կառավարական ծրագրի համար»,-ասել է Մարին Լե Պենը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա նշել է, որ կարևոր է համարում այս քայլը և տեղեկացրել, որ նախագահական ըհնտրություններում հաղթելու դեպքում «Դյուպոն-Էնյանին կնշանակի վարչապետ»:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլն անցել է ապրիլի 23-ին, որի արդյունքում պայքարը երկրի բարձրագույն պաշտոնի համար շարունակում են «Առաջ» շարժման հիմնադիր Էմանուել Մակրոնը և «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լե Պենը: Մակրոնը հավաքել է ձայների 24.01%-ը, Լե Պենը՝ 21.30%: Ընտրությունների երկորրդ փուլը կայանալու է մայիսի 7-ին:

French far-right presidential hopeful Marine Le Pen said on Saturday, April 29 she would appoint defeated first-round candidate Nicolas Dupont-Aignan as her prime minister if she was to be elected on May 7, according to Reuters.
Right-winger Dupont-Aignan, who scored 4.7 percent of votes in the first round on April 23, announced on Friday that he was backing Le Pen, as widely expected.
"As President of the Republic I will name Nicolas Dupont-Aignan Prime Minister, supported by a presidential majority and united by the national interest," she told a news conference in Paris at which the two politicians sat together.
Dupont-Aignan said he had signed an agreement on the future government with Le Pen that took into account some "modifications" of her program. nL8N1I087D]
Polls on Friday showed centrist Emmanuel Macron winning the French presidential runoff with 59-60 percent of votes, although Le Pen has gained some ground since the start of the week.