ԱՄՆ գիտնականները պարզել են, որ ծխելը թուլացնում է գենը, որը պատասխանատու է անոթների պաշտպանության համար, ինչն իր հերթին բարձրացնում է տրոմբերի առաջացման ռիսկը:
Ինչպես նշում են հետազոտության հեղինակները Circulation ամսագրում, տրոմբերն անոթները պակաս էլաստիկ են դարձնում, դա կարող է սրտային հիվանդությունների պատճառ հանդիսանալ: Այդ եզրակացությունները հիմնված են 140.000 մարդու գենետիկ նյութի ուսումնասիրության վրա, գրում է BBC-ին:
Զեկույցի հեղինակներից մեկը՝ դոցենտ Դանիշ Սալեհինը Փենսիլվանիայի համալսարանից, այդ հետազոտությունն առաջին քայլերից մեկն է համարում սրտի իշեմիկ հիվանդության առաջացման վրա գենի ազդեցության գաղտնիքի բացահայտման գործում:
Ինչպես հայտնում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, թութունի օգտագործումը մի շարք քրոնիկ հիվանդությունների զարգացման հիմնական գործոններից մեկն է, այդ թվում, քաղցկեղի, թոքերի ու սրտանոթային հիվանդությունների: Աշխարհում ծխելու պատճառով ամեն տարի մոտ 1,6 մլն մարդ է մահանում:
2016-ին բրիտանական Սենգերի ինստիտուտի և ԱՄՆ Լոս Ալամոսի ազգային լաբորատորիայի գիտնականները տվյալներ էին հրապարակել, ըստ որոնց օրական 1 տուփ ծխախոտի օգտագործման հետևանքով ամեն տարի թոքերի յուրաքանչյուր բջջում 150 մուտացիա է տեղի ունենում, 97 մուտացիա՝ ձայնային ապարատում, 23 մուտացիա՝ բերանի խոռոչում, 18՝ միզապարկում, 6՝ լյարդում:

2 Май 2017 - 08:46 AMT
Ученые в США установили, что курение ослабляет ген, отвечающий за защиту сосудов, что в свою очередь повышает риск возникновения тромбов.
Как отмечают авторы исследования в статье в журнале Circulation, тромбы делают сосуды менее эластичными, и это может послужить причиной сердечных заболеваний. Эти выводы основаны на изучении генетического материала 140 тысяч человек, пишет BBC.
Один из авторов доклада, доцент Даниш Салехин из Университета Пенсильвании, назвал данное исследование одним из первых шагов к разгадке того, как воздействие на ген может привести к ишемической болезни сердца.
Как сообщает Всемирная организация здравоохранения, потребление табака является одним из основных факторов риска развития целого ряда хронических болезней, включая рак, болезни легких и сердечно-сосудистые заболевания. По данным ВОЗ, курение является причиной 1.6 млн смертей в год во всем мире.
В 2016 году ученые из британского Института Сенгера и Лос-Аламосской национальной лаборатории в США обнародовлаи данные, согласно которым одна пачка сигарет в день ведет к образованию 150 мутаций в каждой клетке легких ежегодно, 97 мутаций в клетках гортани и голосового аппарата, 23 мутаций в ротовой полости, 18 – в мочевом пузыре, шести – в печени.