Ռուսաստանը սիրիական կարգավորման ծրագիր է պատրաստել, որով նախատեսվում է երկիրը բաժանել անվտանգության 4 գոտու: Այդ ծրագրի շրջանակում երկրի տարածքում կարող են օտարերկրյա զորքեր տեղակայվել, գրում է «Կոմերսանտը»:
Նշվում է, որ «ապասրացման գոտիներ» է առաջարկվում ստեղծել Իդլիբ գավառում՝ Հոմսից դեպի արևելք և Սիրիայի հարավում: Այդ գոտիների ներսում կարգելվի ցանկացած տիպի զենքի կիրառումը, պայմաններ կստեղծվեն հումանիտար կազմակերպությունների գործունեության համար, միջոցներ կձեռնարկվեն սոցիալական ենթակառուցվածքների հիմնական օբյեկտների վերականգնման համար:
Անվտանգության գոտիների սահմանների մոտ առաջարկվում է բաժանարար գծեր ստեղծել՝ կանխելու համար փոխադարձ գնդակոծությունները: Պետք է տեղակայվեն անցակետեր խաղաղ քաղաքացիների շարժն ապահովելու, ապրանքներ առաքելու և հումանիտար օգնության համար: Բաժանարար գծերում կարող են օտարերկրյա զորախմբեր տեղակայվել: Փաստաթղթում չի նշվում, թե հատկապես որ երկրների, սակայն անվտանգության պլանի «երաշխավորներն» են Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը:
Դաշնության խորհրդի Պաշտպանության և անվտանգության գծով կոմիտեի ղեկավար Վիկտոր Օզերովը զրույցում չի բացառել, որ գոտում կարող են տեղակայվել ՌԴ ռազմական ոստիկանության միավորումները: Ըստ նրա, ռուս զինվորականները կարող են պահպանել կարգը, պարեկել փողոցները սիրիական ոստիկանության հետ՝ չմիջամտելով խաղաղ կյանքին:
«Կարծում եմ, ՌԴ-ն ու ԱՄՆ-ն կպայմանավորվեն, կուրվագծեն անվտանգության գոտիները, որպեսզի օդից ոչ ոք չմոտենա, կվերահսկեն դրանք, ՄԱԿ թույլտվությունը դրա համար չի պահանջվում: Իսկ Սիրիայի մնացած տարածքում ռազմական գործողությունները ահաբեկիչների դեմ կշարունակվեն», -ասել է նա:
Մայիսի 3-ին Սիրիայում անվտանգության գոտու ստեղծման մասին հայտարարեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Նա այդ առաջարկը ներկայացրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին: ՌԴ իշխանությունները հուսով են, որ անվտանգության գոտիների ստեղծման մասին հուշագիրը կստորագրվի մայիսի 4-ին:

Россия подготовила план урегулирования конфликта в Сирии, который предусматривает разделение страны на четыре зоны безопасности. В рамках этого плана на территории страны могут быть размещены иностранные воинские контингенты, пишет «Коммерсант».
Отмечается, что «зоны деэскалации» предлагается создать в провинции Идлиб, к северу от Хомса, в восточной Гуте и на юге Сирии. Внутри этих зон будет запрещено применение любых видов оружия, будут созданы условия для работы гуманитарных организаций, приняты меры по восстановлению основных объектов социальной инфраструктуры.
Вдоль границ зон деэскалации предполагается создать линии разграничения «для предотвращения обстрелов между конфликтующими сторонами». Там должны появиться блокпосты для прохода мирных граждан, доставки товаров и гуманитарной помощи. На линиях разграничения могут быть размещены иностранные воинские контингенты. В документе не уточняется, каких именно стран, однако «гарантами» плана безопасности в документе называются Россия, Турция и Иран.
Глава комитета Совета федерации по обороне и безопасности Виктор Озеров в беседе не исключил, что в зону могут быть введены части военной полиции РФ. По его словам, российские военные, в частности, могли бы поддерживать порядок, патрулировать улицы вместе с сирийской полицией, не вмешиваясь в мирную жизнь.
«Думаю, Россия и США договорятся, обозначат зоны мира, чтобы с воздуха никто не приближался, и будут их контролировать, разрешения ООН на это не требуется. А на остальной территории Сирии будут продолжаться военные действия против террористов», – уточнил он.
О плане по созданию зон безопасности в Сирии 3 мая объявил Владимир Путин. По его словам, предложение уже было представлено президенту Турции Реджепу Эрдогану и президенту США Дональду Трампу.
Власти РФ надеются, что меморандум о создании зон деэскалации будет подписан 4 мая в Астане в ходе нового раунда переговоров по Сирии, в которых участвуют, в том числе, Турция и Иран.