Անկարան մտադիր է ազատ առևտրի մասին պայմանագիր կնքել Մոսկվայի հետ ամենասեղմ ժամկետում և արագացնել ԵՏՄ հետ հարաբերությունների հաստատումը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեկչին:
«Մայիսի 3-ին կայացած հաջող բանակցություններից հետո սկսվել է մեր նոր գործակցությունը Ռուսաստանի հետ: Այժմ մենք կխթանենք հարաբերությունները Թուրքիայի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև, ինչպես նաև կարագացնենք Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև ազատ առևտրի մասին պայմանագրի ստորագրումը»,-ասել է նա NTV հեռուստաալիքի եթերում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մայիսի 3-ին ՌԴ և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Սոչիում պայմանավորվել են փոխադարձ առևտրում սահմանափակող միջոցների վերացման մասին: Բանակցությունների արդյունքում Անկարան հանել է ռուսական ցորենի ներմուծման սահմանափակումները, իսկ ՌԴ-ն թույլատրել է թուրքական սոխ ներկրել:
Սակայն առանց վիզաների ուղևորությունների և ՌԴ թուրքական լոլիկի արտահանման մասով սահմանափակումները կպահպանվեն:

Анкара намерена подписать с Москвой договор о свободной торговле в кратчайшие сроки. Об этом заявил министр экономики Турции Нихат Зейбекчи.
«После вчерашних (3 мая прошли переговоры Путина и Эрдогана в Сочи – ред.) успешных переговоров началось наше новое партнерство с Россией. Теперь мы ускорим отношения между Турцией и Евроазиатским экономическим союзом, а также ускорим подписание договора о свободной торговле между Турцией и Россией», — сказал он, передает РИА Новости.
3 мая российский лидер Владимир Путин и президент Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом на встрече в Сочи договорились о комплексном решении по снятию ограничительных мер во взаимной торговле. По итогам этих переговоров Анкара сняла ограничения на поставки российской пшеницы, а Россия разрешила ввоз турецкого лука. При этом ограничения по безвизовым поездкам и по поставкам томатов из Турции в Россию пока сохранятся.