Տաջիկստանի ՆԳՆ 10 աշխատակից, որոնք չեն հասցրել նիհարել 2016-ի ավարտին հայտարարված ավելորդ քաշի դեմ պայքարի շրջանակում, ազատվել են աշխատանքից իրավապահ մարմիններում: Մյուսները շարունակում են նիհարել, գրում է «Ասիա-պլյուս» պորտալը գերատեսչության հաղորդագրության վրա հղումով:
Տաջիկստանի ՆԳՆ-ն հայտնում է, որ շաբաթական 3 անգամ իրավապահ մարմինների բոլոր աշխատակիցները 5կմ են անցնում վազքով, այլ ֆիզիկական ծանրաբեռնվածություն ունենում:
2017-ի սկզբին ներքին գործերի նախարարը կարգադրել էր նորմային համապատասխանեցնել միլիցիայի բոլոր աշխատակիցների քաշը՝ ըստ հասակի և քաշի միջազգային չափանիշների:
2016-ի դեկտեմբերին Տաջիկստանի միլիցիայի աշխատակիցները հրահանգներ են ստացել հասակի և քաշի նորմատիվների վերաբերյալ, որտեղ ասվում է, որ 168-170 սմ հասակ ունեցող աշխատակցի քաշը չպետք է գերազանցի 75 կգ:

Десять сотрудников МВД Таджикистана, неуспевших похудеть после объявленной в конце 2016 года среди сотрудников милиции кампании по борьбе с лишним весом, были уволены из рядов правоохранительных органов. Остальные продолжают худеть, пишет портал «Азия-плюс» со ссылкой на пресс-службу ведомства.
Министерство внутренних дел Таджикистана сообщает, что три раза в неделю все сотрудники правоохранительных органов пробегают дистанцию в 5 километров, занимаются другими физическим нагрузками.
В начале 2017 года министр внутренних дел распорядился привести вес сотрудников милиции в норму, в соответствии с международными стандартами соответствии роста и веса.
В декабре 2016 года сотрудники милиции Таджикистана получили инструкцию с нормативами соотношения роста и веса, в которой было сказано: «При росте 168-170 сантиметров вес сотрудника милиции не должен превышать 75 килограммов». Тогда же милиционеров предупредили, что сотрудников с лишним весом ждет увольнение.