Երևանը մտադիր է մասնակցել Սիրիայի ականազերծմանը և կշարունակի հումանիտար օգնությունն այդ երկրի բնակչությանը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Հայաստանը մեծ սիրով է հումանիտար օգնություն ցուցաբերում Սիրիայի ժողովրդին: Մենք շատ շնորհակալ ենք ռուս գործընկերներին, որոնք ապահովում են հումանիտար բեռների առաքումը ՌԴ ՌՕՈւ ինքնաթիռներով: Մենք կշարունակենք այդ աջակցությունը նաև առաջիկայում», -ասել է Սարգսյանը «Ինտերֆաքսին» տված հարցազրույցում:
Ըստ նրա, Երևանն ու Մոսկվան ակտիվ երկխոսություն են վարում Սիրիայի հարցի շուրջ: «Մեր երկրների նախագահների հանձնարարությամբ մենք քննարկում ենք հայ սակրավորների հնարավոր մասնակցության հարցը հումանիտար ականազերծմանը, որն իրականացնում է Ռուսաստանը Սիրիայում»,-հավելել է նախարարը:
Նույն հարցազրույցում Վիգեն Սարգսյանը հայտարարել է նաև, որ Թուրքիան, լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ, ակտիվ ռազմաքաղաքական գործունեություն է ծավալում Ադրբեջանում՝ դրանով իսկ սպառնալիքներ ստեղծելով Ռուսաստանի համար:

8 Май 2017 - 09:22 AMT
Ереван планирует участвовать в разминировании в Сирии и продолжит поставлять этой стране гуманитарную помощь, заявил министр обороны Армении Виген Саркисян.
«Армения с большой любовью предоставляет гуманитарную помощь народу Сирии, и мы очень благодарны российским коллегам за то, что они обеспечивают возможность ее доставки самолетами ВВС России. Мы будем продолжать эту программу и в будущем», – сказал Саркисян в интервью «Интерфаксу».
По его словам, Ереван и Москва ведут активный диалог по сирийскому вопросу.
«На основе поручений президентов наших стран мы прорабатываем вопрос возможности участия армянских саперов в гуманитарном разминировании, которое проводит в Сирии Россия», – добавил министр.
В том же интервью министр обороны Армении Виген Саркисян заявил, чтоТурция, будучи членом Североатлантического альянса, развивает активную военно-политическую деятельность в Азербайджане, создавая тем самым угрозу для России.