Նոյ Ջերսիի Ռութգերսի համալսարանի գիտնականները հայտարարում են, որ մարդու հոտառությունը ոչնչով չի զիջում շների կամ առնետների հոտառությանը: Հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ մարդիկ կարողանում են բույրերի ավելի լայն շրջանակ տարբերել, քան կենդանիները:
Հետազոտության հեղինակ, վարքագծային և սիստեմային նյարդագիտության պրոֆեսոր Ջոն Մաքգանը պատմել է, որ մարդու թույլ հոտառության մասին տեսությունն առաջ է քաշել ֆրանսիացի գիտնական Պոլ Բրոկը: Նա բացատրել է դա նրանով, թե մարդկային ուղեղի սոխուկները, որտեղ մշակվում են հոտերը, փոքրացել են՝ հարմարվելու համար ճակատային հատվածների ընդլայնմանը: Մաքգանը համաձայն չէ, քանի որ հոտառության ցուցանիշը նեյրոնների քանակն է սոխուկներում, գրում է Svopi.ru-ն:
«Բանն այն է, որ հոտառությունը նույնքան զարգացած է մարդու մոտ, որքան մյուս կաթնասունների, ինչպիսիք են կրծողներն ու շները», -նշել է հեղինակը՝ հավելելով, որ մարդիկ կարողանում են մինչև 1 տրիլիոն հոտ տարբերակել:
Մարդկանց յուրահատուկ հոտառությունը մեծ դերակատարություն ունի նրանց կյանքում՝ ապահովելով շփումը, սոցիալականությունը և կյանքի ուղեկցի ընտրությունը:
Միևնույն ժամանակ գիտնականը նշել է, որ մարդու հոտառության սոխուկներն իրոք փոքր են: Սակայն, անկախ դրանց չափերից, քանակը հասնում է գրեթե 10 մլն: Ըստ Մաքգանի, մարդը շան պես կարող է շոկոլադի հետքով գնալ: Բացի այդ, եթե հոտառությունը մշտապես մարզել, այն ավելի կհզորանա:
Ավելի վաղ գիտնականները պնդում էին, թե կենդանիները շատ ավելի ուժեղ հոտառություն ունեն և ավելի շատ հոտեր են տարբերակում: Ֆրանսիացի գիտնական Բրոկը հայտարարել է, որ շների և առնետների համար հոտերը շատ ավելի մեծ նշանակություն ունեին, քան մարդու համար:

12 Май 2017 - 08:05 AMT
Ученые из Университета Рутгерса в Нью-Джерси заявляют, что обоняние человека ни чем не хуже, чем у собак или крыс. В результате исследования было установлено, что людям свойственно различать более широкий спектр ароматов, чем их «четвероногим друзьям».
Автор исследования профессор поведенческой и системной нейронауки Джон Макганн рассказал, что теорию о слабом обонянии человека предложил французский ученый Поль Брок, объяснив это тем, что луковицы человеческого мозга, в которых обрабатываются запахи, уменьшились в размерах, чтобы приспособить расширенные лобные доли. Макганн не согласен с этим, поскольку показателем обоняния является количество нейронов, присутствующих в луковицах, пишет Svopi.ru.
«Дело в том, что обоняние так же хорошо развито у людей, как и у других млекопитающих, таких как грызуны и собаки», – отметил автор, добавив, что люди могут различать до триллионов различных запахов.
Видоспецифическая обонятельность у людей занимает центральное место в их жизни, так как обеспечивает общение, социальность и выбор спутника жизни.
В то же время нейробиолог отметил, что у человека действительно маленькие обонятельные луковицы. При этом, несмотря на их размер, их количество достигает почти 10 млн. По словам Макганна, человек, как и собака может идти по следу шоколада. Кроме того, если обоняние постоянно тренировать, то оно будет становиться еще сильнее.
Ранее ученые утверждали, что животные намного лучше человека различают спектр запахов. Французский хирург и антрополог Поль Брока заявлял, что для собак и грызунов запахи имели первостепенное значение. В то же время для людей они не настолько важны.