Սիրիական Հալեպում, որը վերադառնում է խաղաղ կյանքի, վերջին 6 տարում առաջին անգամ զանգվածային հարսանիք է կազմակերպվել: Ամուսնացել է միանգամից 30 զույգ: Ամուսնացել են Սիրիայի բանակի զինծառայողներն ու նրանց ընտրյալները:
Հարսանեկան թափորը մոտոցիկլավարների ուղեկցությամբ անցել է գլխավոր փողոցներով և մի ամբողջ թաղամաս է զբաղեցրել, գրում է 1tv.ru-ն:
Հարսանիքը Սիրիայում բավականին ծախսատար է, ուստի երիտասարդ զույգերին աջակցել է Սիրիայի կառավարությունը: Փեսացուները արարողությանը ժամանել են անմիջապես առաջնագծից, ուստի կոստյումների փոխարեն համազգեստ էին կրում: Հալեպի միջնաբերդ հարսնացուներին ձեռքերի վրա են տարել՝ դա ավանդույթ է: Աղջիկները հատկապես երկար էին պատրաստվել՝ ճոխ զգեստներն իրենց ձեռքով են կարել մի քանի ամիս շարունակ: Իսկ տոնակատարությունը կտևի գրեթե մեկ շաբաթ:
Զանգվածային հարսանիքն արդեն անվանել են նոր հույսի և հաղթանակի խորհրդանիշ:
Ավելի վաղ Հալեպի իշխանությունները սկսեցին փախստականներին Ջիբրին ճամբարից վերադարձնել իրենց գյուղերը, որոնք ազատագրվել են ԻՊ գրոհայիններից:

В сирийском Алеппо, который уверенно возвращается к мирной жизни, впервые за последние 6 лет сыграли массовую свадьбу: расписались сразу 30 пар. Это военнослужащие сирийской армии и их избранницы.
Кортеж с мигалками и сопровождением из мотоциклистов проехал по главным улицам. Этот необычный поезд растянулся чуть ли не на пару кварталов, пишет 1tv.ru.
Свадьба в Сирии дело достаточно дорогое, поэтому поддержку молодым оказало правительство САР.Женихи прибыли на церемонию в увольнение прямо с передовой. Поэтому вместо костюмов — полевая форма. В цитадель (старинная крепость Алеппо) невест вносили на руках — это традиция. Девушки готовились особенно долго — роскошные платья шили своими силами по несколько месяцев. Праздновать будут почти неделю.
Массовую свадьбу уже назвали символом новой надежды и победы над терроризмом.
Ранее власти сирийского Алеппо начали большую операцию по возвращению беженцев из лагеря «Джибрин» в их родные деревни, недавно освобожденные от боевиков. Всего планируется расселить 12 тысяч человек в деревнях Бабири Фокани, Бабири Тахтами, Рыбжин Акра, Таль-Тутон и Хербет Слеп, расположенных вдоль реки Евфрат.