ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի ՌՕՈւ ավիահարվածի արդյունքում Դեր Զոր քաղաքի մոտ 5 խաղաղ քաղաքացի է զոհվել:
Ըստ նախնական տվյալների, ավիահարվածները հասցվել են ահաբեկիչների ենթադրյալ դիրքերին Էլ Քուրիա բնակավայրում, որը քաղաքի արևելքում է գտնվում: ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը դեռևս պաշտոնապես չի հաստատել խաղաղ բնակչության մահվան մասին տվյալները, գրում է «Կոմերսանտը» Al Jazeera-ի վրա հղումով:
Մայիսի լույս 6-ի գիշերը Սիրիայում ուժի մեջ է մտել անվտանգության գոտիների մասին հուշագիրը: Փաստաթուղթը ստորագրել են միջսիրիական բանակցությունների մասնակիցներ ՌԴ-ն, Իրանը և Թուրքիան Աստանայում մայիսի 4-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը:
Սիրիայի տարածքում, ըստ պայմանավորվածության, 4 գոտի է ստեղծվել, որտեղ ռազմական գործողությունները պետք է դադարեցվեն:

В результате авиаудара ВВС международной коалиции во главе с США близ города Дэйр-эз-Зор в Сирии погибли пять мирных граждан, пишет «Коммерсант» со ссылкой на Al Jazeera.
По предварительным данным, авиаудары наносились по предполагаемым позициям террористов в населенном пункте Эль-Курия, находящемся на востоке города. Министерство обороны США пока официально не подтверждало данные о гибели мирного населения.
В ночь на 6 мая в Сирии вступил в силу меморандум о зонах деэскалации. Документ был подписан участниками межсирийских переговоров — Россией, Ираном и Турцией — на встрече в Астане 4 мая.
На территории Сирии, согласно договоренности, созданы четыре зоны, в которых должны прекратиться боевые действия между правительственными войсками и вооруженной оппозицией. Глава МИД РФ Сергей Лавров допустил привлечение США для наблюдения за зонами деэскалации в Сирии.