ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Պավել Կլիմկինի հետ առանձին հանդիպումներում խորհուրդ է տվել Մոսկվային ու Կիևին կարգավորել հարաբերությունները: Այդ մասին ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Թրամփը բողոքել է ԶԼՄ-ներից՝ ասելով, թե իր աշխատանքն ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում անաչառ չի լուսաբանվում: «Ես շատ ակտիվ նախագահ եմ, ես զբաղվում եմ Չինաստանով, Ճապոնիայով, Հյուսիսային Կորեայով: Ես զբաղվում եմ բոլոր այդ հարցերով», – ասել է նա:
«Օրերս ՌԴ ԱԳ նախարարն էր եկել, մենք հանդիպեցինք, իսկ դրանից անմիջապես հետո Ուկրաինայի ԱԳ նախարարը ժամանեց, ԶԼՄ-ները չեն հայտնում այդ մասին: Ես ասացի նրանց. «Տղաներ, պետք է խաղաղություն հաստատել, ձեզ խաղաղություն է հարկավոր»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը:
ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ ԱՄՆ ԶԼՄ-ները մեծապես կարևորել են Լավրովի այցը, բայց լռության են մատնել Կլիմկինի այցը: «Նրանք միայն ռուսական կողմի մասին էին խոսում», -ասել է Թրամփը:
Լավրովը ԱՄՆ էր այցելել մայիսի 9-ի երեկոյան: Մայիսի 10-ին նա հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի հետ: Կլիմկինը հանդիպել է ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսի հետ, որից հետո կայացել է ուկրաինացի նախարարի կարճ զրույցը Թրամփի հետ:

Президент США Дональд Трамп на состоявшихся раздельных встречах с главами МИД России и Украины Сергеем Лавровым и Павлом Климкиным рекомендовал Москве и Киеву нормализовать отношения. Об этом хозяин Белого дома заявил в интервью телеканалу Fox News, передает ТАСС.
Трамп посетовал, что СМИ освещают его работу на посту президента необъективно, упуская важные моменты.
«Я очень активный президент, я занимаюсь Китаем, Японией, Северной Кореей. Я занимаюсь всеми этими вопросами», – отметил он.
«На днях министр иностранных дел России приезжал, чтобы встретиться со мной, а сразу после этого прибыл министр иностранных дел Украины, они (СМИ – ред.) не сообщают об этом, – указал американский лидер. – Я сказал: «Ребята, вам надо заключить мир, вам нужен мир».
Президент США отметил, что американские СМИ большое внимание уделили приезду Лаврова, а визит Климкина замолчали.
«Они только и говорили про приезд российской стороны», – сказал Трамп.
Лавров прибыл в США 9 мая вечером. 10 мая он встретился в Вашингтоне с госсекретарем США Рексом Тиллерсоном и Трампом. Климкин встретился с вице-президентом США Майклом Пенсом, после чего состоялась короткая беседа украинского министра и Трампа.