Եմենի մայրաքաղաք Սանայում մայիսի 14-ին արտակարգ իրրավիճակ է հայտարարվել խոլերայի համաճարակի պատճառով: Արդեն տասնյակ մարդիկ են մահացել:
Ավելի վաղ ԿԽՄԿ-ն ապրիլի վերջից հիվանդության պատճառով 115 մարդ է մահացել: Կազմակերպության ներկայացուցիչ Դոմինիկ Սթիլհարթը հայտաևրարել է, որ երկրի իշխանությունները ավելի քան 8.500 հիվանդության դեպք են արձանագրել:
Եմենի առողջապահության նախարարությունը կոչ է արել հումանիտար կազմաիերպություններին օգնություն ցուցաբերել խոլերայի համաճարակի դեմ պայքարում՝ խուսափելու համար «աննախադեպ աղետից»մ հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Reuters-ի վրա հղումով: Եմենի իշխանությունները հայտարարել են, երկրի առողջապահական համակարգը տուժել է երկրումարունակվող հակամարտությունից և չի կարող լուծել խնդիրը:
Եմենի իշխանություններն առաջին անգամ հիվանդության բռնկման մաիսն հայտարարել էին 2016-ի հոկտեմբերին: ԸՍՏ ԱՀԿ, այն շրջաններում, որտեղ բարձր է վարակման ռիսկը, մոտ 7,6 մլն մարդ է ապրում:
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ը հայտարարել էր, որ Եմենում շարունակվող զինված հակամարտությունը կարող է ժամանակակից աշխարհում իր ծավալով ամենամեծ սովի պատճառը դառնալ:
2014-ի օգոստոսից Եմենում չի դադարում դիմակայությունը երկրի իշխանությունների և Սաուդյան Արաբիայի աջակցությունից օգտվող շիա ապստամբների` հուսիթների միջև:

В йеменской столице Сане 14 мая введено чрезвычайное положение в связи со вспышкой холеры, из-за которой погибли десятки людей.
Ранее Международный комитет Красного Креста (МККК) сообщил, что жертвами вспышки холеры в Йемене с конца апреля 2017 года стали 115 человек. Представитель МККК Доминик Стиллхарт заявил, что власти страны зафиксировали более 8.5 тысячи случаев заражения в 14 губернаторствах.
Министерство здравоохранения Йемена призвало гуманитарные организации оказать помощь для борьбы с эпидемией, чтобы избежать «беспрецедентной катастрофы», пишет РИА Новости со ссылкой на Reuters.
Система здравоохранения в стране сильно пострадала из-за конфликта, продолжающегося в Йемене несколько лет, и не может справиться с проблемой.
Власти Йемена впервые сообщили о вспышке заболевания в октябре 2016 года. По данным ВОЗ, в районах, где высок риск заражения, проживают около 7.6 миллиона человек.
В Йемене с 2014 года продолжается вооруженный конфликт, в котором с одной стороны участвуют повстанцы-хуситы из шиитского движения «Ансар Алла» и лояльная экс-президенту Али Абдалле Салеху часть армии, а с другой — правительственные войска и ополчение, лояльные президенту Абд Раббу Мансуру Хади. Поддержку с воздуха и на земле властям оказывает арабская коалиция во главе с Саудовской Аравией.