Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) հետ գործակցությամբ Եվրոպայի, Ասիայի և Լատինական Ամերիկայի ավելի քան 50 երկիր է հետաքրքրվում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Մեկ գոտի՝ մեկ ուղի» համաժողովի «կլոր սեղանի» նիստում:
Նա նշել է, որ բանակցություններ են ընթանում ԵՏՄ և Չինաստանի միջև առևտրատնտեսական գործակցության վերաբերյալ համաձայնագրի, Իսրայելի հետ ազատ առևտրի վերաբերյալ, պայմանավորվածություններ կան Եգիպտոսի, Իրանի, Հնդկաստանի, Սերբիայի և Սինգապուրի հետ խորհրդակցություններ սկսելու վերաբերյալ:
Ըստ Պուտինի, 2015-ին որոշվեց ԵՏՄ շրջանակում ընթացող ինտեգրման գործընթացները զուգակցել «մետաքսե ճանապարհի» ստեղծման հետ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նշել է, որ այդպիսի գործընկերությունը տևական ու քրտնաջան գործընթաց է, որը ենթադրում է ինտեգրման տարբեր խորություն, արագություն և ինետգրման մակարդակ, սակայն այդպիսի աշխատանքը չափազանց կարևոր է, քանի որ ի վերջո թույլ կտա միասնական տնտեսական տարածք ստեղծել Ատլանտիկայից մինչև Խաղաղ օվկիանոս:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Անկարան մտադիր է ազատ առևտրի մասին պայմանագիր կնքել Մոսկվայի հետ ամենասեղմ ժամկետում և արագացնել ԵՏՄ հետ հարաբերությունների հաստատումը:

Around 50 countries across Europe, Asia and Latin America have demonstrated interest in cooperating with the Eurasian Economic Union (EAEU), Russian President Vladimir Putin said Monday, May 15, according to Sputnik.
"The EAEU is steadily expanding its foreign ties. Some 50 European, Asian and Latin American states showed interest to cooperation with it," Putin told a roundtable meeting during the second day of the international forum One Belt, One Road in Beijing.
The EAEU and China are in talks to determine an agreement on trade and economic cooperation, Putin noted, adding that the economic bloc was also discussing a free trade deal with Israel. Putin went on to say that EAEU had agreed to launch consultations with Egypt, Iran, India, Serbia and Singapore.
At the meeting, the Russian leader also recalled a decision adopted in 2015, in which integration processes of both the Eurasian Economic Union and China's new Silk Road Economic Belt project were combined.
The Eurasian Economic Union is aimed at developing intraregional economic ties and establishing the free flow of goods among its members: Armenia, Russia, Kyrgyzstan, Kazakhstan and Belarus.