Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման կողմնակիցներն անտիկ դարաշրջանի մի քանի արձան ու խորաքանդակ են ոչնչացրել Սիրիայի արևելքում գտնվող Դուրա-Եվրոպոս տեղանքում: Վանդալների նկարահանած կադրերը տեղադրվել են գրոհայիններին աջակցող կայքերում: Տեսանյութում անտիկ դարաշրջանի արձաններն ու խորաքանդակները մեծ մահակով փշրում են մանր բեկորների:
Ըստ SANA գործակալության, գրոհայիններն ավելի վաղ թալանել էին Դուրա-Եվրոպոսը՝ ոչնչացնելով մշակութային արժեքները: ԻՊ-ն և մյուս ահաբեկչական կազմակերպությունները վաճառքի են հանում հնագիտական նմուշները, մաքսանենգ ճանապարհով արտահանելով Սիրիայից, իսկ այն գտածոները, որոնք չեն կարողանում վաճառել, ոչնչացնում են:
Գործակալությունը տեղի ունեցածն անվանել է «նոր հանցագործություն սիրիական քաղաքակրթության և համաշխարհային ժառանգության դեմ»:
Դուրա-Եվրոպոսն անտիկ քաղաք է Սիրիայում՝ ժամանակակից Կալաթ էս Սալիհիայի հարևանությամբ: Այն գոյատևել է մ.թ.ա 300 թ. մինչև մ.թ.ա 256 թ.: Հայտնի է հնագիտական գտածոներով և լավ պահպանված հին որմնանկարներով:
2017-ի հունվարին ԻՊ գրոհայինները քանդեցին Հռոմեական թատրոնի և Տետրապիլոնի մի մասը սիրիական Պալմիրայում:

Сторонники террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) уничтожили несколько статуй и барельефов в местечке Дура-Европос на востоке Сирии.
Сделанные вандалами видеокадры появились на сайтах, поддерживающих боевиков. На видео античные скульптуры и барельефы дробят кувалдой на мелкие части.
Боевики ранее подвергли Дура-Европос организованному разграблению, уничтожив культурные ценности, пишет Lenta.ru со ссылкой на сирийское информагентство SANA.
ИГ и другие террористические организации торгуют археологическими артефактами, вывозя их контрабандой из Сирии, а те находки, которые не могут продать, уничтожают.
Агентство называет произошедшее «новым преступлением против сирийской цивилизации и мирового наследия».
Дура-Европос — античный город вблизи современного Калат-эс-Салихия в Сирии, существовавший примерно с 300 года до н. э. до 256 года. Получил известность в связи с археологическими находками и хорошо сохранившимися древними фресками.