«Իսլամական պետության» գրոհայինների հսկողության տակ է մնում Մոսուլի ոչ ավելի քան 10 տոկոսը: Այդ մասին հայտնել է քրդական Rudaw հեռուստաալիքը:
ԻՊ դեմ իրաքյան զինվորականների գործողությունը ընթանում է 2016-ի հոկտեմբերից ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի ուժերի աջակցությամբ:
Ըստ հեռուստաալիքի, կատաղի մարտեր են գնում Զանջիլիի, Հարամաթի, Ռաֆաիի ր Արիբիի շրջանում:
ԻՊ-ն գրավել էր Մոսուլը 2014-ի ամռանը, այն համարվում է ԻՊ հիմնական հենակետը Իրաքում:
Իրաքյան ԶԼՄ-ները վերջին շրջանում հրապարակում են քարտեզը, որտեղ սև գույնով նշված են այն շրջանները, որոնք մնում են «Իսլամական պետության» տիրապետության տակ: ՀԻմնականում դրանք Տիգրիսին հարող մի քանի շրջաններն են: Գրեթե բոլոր կողմերից այդ շրջանները շրջապատված են իրաքյան բանակի հսկողության տակ գտնվող տարածքներով:
Ավելի վաղ Իրաքի բանակի գլխավոր շտաբի պետ Օսման ալ Հանիմին հայտարարել էր, որ զինվորականները մտադիր են ամբողջությամբ ազատագրել Մոսուլը մինչև մայիսի 27-ը, երբ սկսվում է մահմեդականների սրբազան Ռամադան ամիսը:

15 Май 2017 - 10:46 AMT
Под контролем боевиков террористической группировки ИГ в иракском Мосуле осталось не более 10% территории, передает РИА Новости со ссылкой наиракский курдский телеканал Rudaw.
Операция иракских военных против ИГ в Мосуле ведется с октября 2016 года при поддержке международной коалиции во главе с США.
Ожесточенные бои ведутся в районах Занджили, Харамат, Рафаи и Ариби. Мосул был захвачен ИГ летом 2014 года и стал главным оплотом террористов в Ираке.
Иракские СМИ последнее время публикуют карту, на которой отмеченные черным цветом районы под контролем ИГ остались в небольшом количестве на берегу реки Тигр. Почти со всех сторон они окружены освобожденными территориями под контролем иракской армии.
Ранее глава генштаба армии Ирака Осман аль-Ганими заявил, что военные рассчитывают освободить Мосул полностью к 27 мая — началу священного мусульманского месяца Рамадан.